CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

Czech da napiwek nawet jeśli mu nie smakowało

Trzy czwarte Czechów daje symboliczny napiwek w restauracjach. Są oczywiście też tacy, którzy zapłacą więcej niż typowe 10 procent sumy rachunku. Czesi dają napiwki nawet gdy im jedzenie nie smakowało – podaje serwis Alakarte.cz.

Napiwki w Europie

Napiwki w Europie

 

Niektórzy Czesi uważają, że danie napiwku to powinność. Zdarza się, że nawet gdy kelnerka była niemiła, a piwo podano w brudnym kuflu, Czech i tak zostawi napiwek. Właściciele restauracji są przekonani, że gdy gość zostawi napiwek, znaczy to, że obsługa spełniła wymagania klienta.

 Jaki napiwek dać?

 Z tym bywa różnie. Niektórzy zaokrąglają rachunek o kilka koron. Zdarzyło się, że gdy paragon wynosił 1495 koron, klient dał 5 koron napiwku. Zwykle daje się 10 procent całej sumy, jednak należy sprawdzić w karcie dań czy obsługa jest wliczona w cenę.

 

Czy zostawiasz napiwki?

Czy zostawiasz napiwki?

 

 

Reklamy

One comment on “Czech da napiwek nawet jeśli mu nie smakowało

  1. Artur Seweryn
    1 czerwca 2013

    tak tak..Czesi zaokrąglają…najbardziej szczodrymi goścmi są Niemcy i anglojęzyczni…Azjatom i Turkom nawet jeśli palcem się pokaże na rachunku że serwis nie jest wliczony to i tak każdą koronę reszty zmiotą do kieszeni.Ale ogólnie można super nieźle wyjśc na napiwkach…o ile pracuje się w Pradze i w centrum

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Informacja

This entry was posted on 31 Maj 2013 by in Kultura, Społeczeństwo and tagged , , , , .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: