Aktualna sytuacja powodziowa w Republice Czeskiej

Zagrożenie powodziowe w Pradze, stolicy Czech, zaczęło się zmniejszać, gdy minęła ją fala kulminacyjna na rzece. Wciąż jednak trwa ewakuacja zagrożonych okolic ujścia Wełtawy do Łaby.

922885_416261265148566_672286602_n

W chwili kulminacji o godzinie 6 rano Wełtawą przepływało przez Pragę ponad 3 tys. metrów sześciennych wody na sekundę, podczas gdy w trakcie katastrofalnej powodzi w 2002 roku było to 5 tys. metrów sześciennych.

Ustawione w stolicy wzdłuż Wełtawy szczelne metalowe płoty przeciwpowodziowe wytrzymały napór wody. W Pradze przestało padać i wyszło słońce. Sytuacja stabilizuje się z każdą godziną – oświadczył Tomasz Hudeczek, pełniący obowiązki burmistrza. Jednak śródmiejskie odcinki wszystkich trzech tras metra są nadal nieczynne, zamknięta jest większość szkół.

Z każdą godziną poprawia się sytuacja na rzekach w zachodnich i południowych Czechach. Mimo to stan klęski żywiołowej obowiązuje nadal na całym terytorium państwa – z wyjątkiem kraju (województwa) pardubickiego. Deszcze i powodzie pociągnęły za sobą dotąd siedem ofiar śmiertelnych, ponad 9 tys. ludzi ewakuowano z ich stałych miejsc zamieszkania.

Jednak wciąż jest niebezpiecznie w północno-zachodniej części kraju. Krytyczna sytuacja jest zwłaszcza w województwie usteckim. Według najnowszych prognoz w Ujściu nad Łabą poziom rzeki osiągnie w środę wieczorem 11,5 metrów, czyli zaledwie 40 centymetrów mniej niż w 2002 roku. Oba znajdujące się w mieście mosty drogowe są zamknięte, natomiast utrzymano wahadłowy ruch pociągów na tamtejszym moście kolejowym.

Sytuację ocenia się jako krytyczną na 50 odcinkach rzek w ośmiu województwach. Bez prądu pozostają tysiące gospodarstw domowych. Osiem linii kolejowych na 120 odcinkach blokują nadal przewrócone drzewa. Nieprzejezdnych jest 138 odcinków dróg, zalanych wodą lub błotem.

Więcej TUTAJ

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: