Choinki na patyku, palenie czarownic i święto zakochanych, czyli majówka po czesku

Od 4 lat w okolicach polskiego długiego weekendu majowego jeżdżę do Trzebonia na festiwal animacji Anifilm i zawsze zastanawiało mnie czemu na rynku stoi coś przypominającego choinkę umieszczoną na szczycie wysokiego pala.

Choinki na wysokościach

W tym roku wreszcie pofatygowałam się, żeby znaleźć odpowiedź. Te „choinki” to májka, zwana także máje lub máj a zwyczaj jej stawiania (chociaż o nieco innym wyglądzie) występuje też w Polsce pod nazwą słup majowy.

W Czechach stawiają go w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, a czasami 24 kwietnia, w czasie obchodów święta św. Jerzego lub w czasie przesilenia letniego. Jak nietrudno się domyślić, jest to pozostałość po pogańskich zwyczajach. Drzewko jest symbolem leśnego ducha, którego sprowadza się do wioski i przyozdabia, żeby poprosić o błogosławieństwo dla mieszkańców.

Palenie czarownic

Drugi pogański zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj, to noc Pálení čarodějnic (palenia czarownic) też obchodzona z 30 kwietnia na 1 maja. Niestety nie miałam dotąd okazji na świętowanie razem z Czechami, ale z opowieści wynika, że zwykle obchodzą je poprzez zbieranie się wokół ogniska, pieczenie kiełbasek , picie piwa i wspólne śpiewanie. Czasem, szczególnie ze względu na dzieci, jest to związane z przebieraniem się za czarownice i czarodziejów oraz palenie kukieł przypominających czarownice.

Pocałunek pod czereśnią

1 maja to w Czechach nie tylko święto pracy, ale też tradycyjny dzień zakochanych. Zgodnie z tradycją, tego dnia kobiety oczekują, że zostaną chociaż raz pocałowane pod kwitnącym drzewem czereśni, żeby zapewnić sobie urodę na nadchodzący rok.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: