Czesi kupują domy w Hiszpanii

Czescy emeryci, podobnie jak Anglicy czy Niemcy, zaczynają kupować sobie domy nad brzegiem morza. Najczęściej wybierają właśnie Hiszpanię ze względu na tanie nieruchomości.

foto: www.mediterranea.cz/
foto: http://www.mediterranea.cz/

Szalejący kryzys sprawił, że nieruchomości w niektórych krajach drastycznie staniały. Jeśli ktoś dysponuje wolną gotówką, może wybrać sobie dom spośród setek wystawionych na sprzedaż posiadłości.

 Kim są Czesi kupujący domy nad Morzem Śródziemnym?

Są to najczęściej biznesmeni, którzy po dwudziestu latach prowadzenia własnej firmy sprzedają ją albo przepisują swoim dzieciom – informuje Lucie Pilipová z agencji nieruchomości Mediterránea. Domy w Grecji czy Hiszpanii są teraz o połowę tańsze niż przed kryzysem. Najbardziej rozchwytywane są te w Andaluzji. Po zakupie domu w ciepłej Hiszpanii, Czesi spędzają tam większość roku. Po kilku latach praktycznie zamieszkują tam na stałe.

Ceny śródziemnomorskich willi sięgają nawet miliona euro. Ci biedniejsi gustują raczej w tańszych i skromniejszych domkach nad brzegiem morza. Zdarza się trafić na okazję i nabyć swój drugi dom już za 70 tys. euro (1,8 mln koron).

Szacuje się, że w Hiszpanii jest 2 – 3 miliony nieruchomości na sprzedaż z czego 800 tys. z drugiej ręki. Wydaje się, że to Hiszpania stała się Mekką czeskich emerytów, wyprzedzając Stany Zjednoczone czy Włochy.

Pod tekstem informującym o tym zjawisku zamieszczono ponad dwieście komentarzy. Ludzie się dziwią skąd tacy emeryci mają pieniądze na tego typu wydatki. Komentujący przypominają, że przeciętnego czeskiego emeryta nie stać na tego typu wydatki, a zakup domu w Hiszpanii to fanaberia. Z drugiej strony nieruchomość nad brzegiem Morza Śródziemnego kosztuje mniej niż mieszkanie w Pradze, jeśli ktoś miałby pracę w Hiszpanii, taka przeprowadzka byłaby opłacalna.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: