Najnowsze dzieje Czech w odcinkach w ČT

Česka Televize przygotowała unikalną serię filmów, która ujawnia kulisy kluczowych wydarzeń w dziejach Czech ostatniego stulecia, od zniesienia monarchii do ustanowienia demokratycznej republiki. Odpowiada na pytania, co poprzedzało te wydarzenia, jakie było ich podłoże, co przeżywali wielcy burzyciele systemu.

Pierwszy odcinek Czeskiego stulecia opowiada o kluczowych kwestiach dla istnienia współczesnych Czech i Słowacji, o latach 1914-1918 i udanych działaniach, mających doprowadzić do powstania niezależnej od Austro-Węgier Czechosłowacji. Naturalnie jest to opowieść o pierwszym czechosłowackim prezydencie, Tomaszu Masaryku.

jpg

Każda z dziewięciu części skupi się na jednej z kluczowych dat dziejów Czechosłowacji w latach 1914-1992 oraz najważniejszych postaci z nią związanych. Postaci, których decyzje miały wpływ na cały czechosłowacki naród. Autorzy serii zapewniają, iż ich celem nie było rozważanie na temat korzyści i strat wynikających z ów wyborów. – Cykl Czeskie stulecie nie będzie usiłował zrekonstruować najbardziej prawdopodobnego przebiegu zdarzeń, ale stworzy sytuację, w której to widzowie będą mogli razem z postaciami tamtej doby przeżywać ich rozterki i obawy oraz zrozumieć podstawy ich działań. Cykl ten ukazuje trzymające w napięciu konflikty, których konsekwencje znalazły odzwierciedlenie w życiu ludzi i wpłynęły na kierunek naszego narodu na długie lata – powiedział reżyser Czeskiego stulecia, Robert Sedláček.

Serial, począwszy od 27. października można obejrzeć bezpłatnie na stronie Czeskiej Telewizji

Zwiastun serii

red. Beata Poprawa

 

  • České století
  • Reżyseria: Robert Sedláček
  • Scenariusz: Pavel Kosatík
  • Premiera: 27 października 2013
  • Produkcja: Czechy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: