„Gorejący krzew” nie powalczy o Oskara

Agnieszka Holland nie będzie walczyć o Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa zdyskwalifikowała jej film „Gorejący Krzew”, zgłoszony przez Czeską Akademię Filmową, ponieważ ten jest jedynie kinową wersją trzyczęściowego serialu telewizyjnego HBO.

ker

Czeskie zgłoszenie „Gorejącego Krzewu” Komitet Wykonawczy Nagrody dla Filmu Obcojęzycznego uznał za nieważny, ponieważ jego premiera miała miejsce w telewizji HBO Europa, co jest złamaniem reguł kwalifikacji, które mówią jasno, iż w rywalizacji nie mogą brać udziału obrazy pokazywanego wcześniej w telewizji lub internecie.

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna dostała możliwość zgłoszenia innego filmu. Wybrano najnowszy, mający światową premierę 19.09.2013 obraz Jiřego Menzela pt. „Don Juani”.

Lista obrazów nominowanych do Oscarów zostanie ogłoszona 16 stycznia 2014. Ceremonię wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 2 marca 2014. 

Gorejący krzew

Serial miał swoją uroczystą premierę 26. lutego 2013 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Szerokiej publiczności pierwszy odcinek serialu został pokazany 3. marca, drugi – 10. marca, trzeci – 17 marca 2013 r.

Główną rolę, prawniczki Dagmar Burešovej, wynajętej przez rodzinę Jana Palacha zagrała Tatiana Pauhofová. Historia zaczyna się od opowieści o tragicznym kroku studenta medycyny, który w styczniu 1969 roku podpalił się w centrum czeskiej Pragi w proteście przeciw agresji Układu Warszawskiego skierowanej na Czechosłowację. W liście, znalezionym po jego śmierci, Palach nazwał samego siebie „Pochodnią Numer Jeden”, sugerując, że jego czyn mogą powtórzyć w Czechosłowacji inni studenci, decydując się na śmierć dla sprawy.

Film koncentruje się nie tyle na postaci Palacha, co zmaganiach jego rodziny z aparatem władzy komunistycznej w wytoczonym jej przedstawicielom procesowi o zniesławienie. Postać płonącego studenta pojawia się jedynie w pierwszych ujęciach. Później ukazane są konsekwencje jego czynu i atmosfera okresu normalizacji w Czechosłowacji.

Na podstawie: IAR/PAP red. Beata Poprawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: