CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

Czego Czesi zazdroszczą sąsiadom?

Więcej niż połowa Czechów to zazdrośnicy. Czesi zazdroszczą sąsiadom głównie pieniędzy. Wśród tych zazdrośników (w Polsce zazdrość utożsamiamy z zawiścią) jest 38 proc. tych, którzy dość często rozpamiętują to, że ich sąsiadom powodzi się lepiej niż im.  Takie są wyniki badania, które przeprowadziła agencja Confess Research oraz Steam/Mark.

MEV43502f_p201205190525601

Typowy czeski zazdrośnik to mężczyzna w wieku 18 – 29 lat z wykształceniem średnim, żyjący na Morawie. Innym zazdrości głównie pieniędzy, powodzenia, kariery i szczęścia. Jedna trzecia zazdrośników pragnie, aby ci, którym się powodzi lepiej od nich, stracili zdrowie i majątek. Czesi, którzy doświadczyli zazdrości ze strony swoich sąsiadów zachowują się tak, aby ich więcej nie drażnić – nie obnoszą się ze swoim bogactwem.

Dwie trzecie naszych południowych sąsiadów ma wrażenie, że niektórzy ludzie w ich środowisku na swój dobytek nie zasługuje. Jedna czwarta Czechów spotkała się z otwartą zazdrością wśród członków ich rodziny.

Ponad połowa Czechów uważa, że zazdrość to typowa czeska cecha. Czesi uważają, że są bardziej bardziej zazdrosnym narodem niż inne europejskie nacje – mówi przedstawiciel Hypoteční banky Jiří Ochec.

Jeżeli chodzi o pieniądze – te są obiektem zazdrości wszystkich badanych. Kariery zazdroszczą przede wszystkim wykształcone osoby żyjące w Pradze. Mieszkanie i jego wyposażenie jest obiektem zazdrości ludzi mieszkających w mniejszych wojewódzkich miastach. Praca jest obiektem pożądania młodych ludzi do 30 roku życia. Ta ostatnia grupa oprócz tego zazdrości innym również urody i udanego związku.

Psycholog Marta Boučková jest zdania, że Czesi nie prezentują jednak żadnego ekstremum jeśli chodzi o swoją zazdrość. To dziwi, zwłaszcza, że szerokim echem po całej Republice rozeszła się sprawa Aleksandry Kinovej, matki pięcioraczków, która dostała wsparcie od rządu. Boję się jednak zrównać wyniki czeskich badań z tymi polskimi. Myślę, że Polacy właśnie reprezentują to ekstremum, o którym mówi pani psycholog…

Aleksandra Kinova

Aleksandra Kinova

Nie taki diabeł straszny…

Badanie to pokazało jednak, że Czesi potrafią być również dumni. Kobiety najbardziej szczycą się swoim mieszkaniem i atmosferą w nim panującą. Mężczyźni są najbardziej dumni ze swego wykształcenia i własnej firmy. Kolejną rzeczą wskazaną przez czeskich mężczyzn jest też spłodzenie potomka, a także zdolności manualne.

Reklamy

6 comments on “Czego Czesi zazdroszczą sąsiadom?

 1. aga
  4 Maj 2014

  Mieszkałam chwilę w Brnie, mam kilku przyjaciół Czechów i jedyna zazdrość, z jaką się spotkałam, to ta o morze 😉 Bałtyku nam chyba trochę Bracia Czesi zazdroszczą 😉

 2. Roman Jurčák
  26 kwietnia 2014

  … hmm, myślę o tym co tutaj przeczytałem. Aż trudno mi sobie wyobrażać taką zazdrość. Jako Czech mający 43 lata, który spędził po połowie swojego życia w Czechach i Polsce muszę chyba zaprotestować. A może jestem wyjątek? Nie zazdroszczę nikomu niczego, nawet napiszę tutaj, że taka cecha jest mi całkowicie obca 🙂

 3. Petr
  26 kwietnia 2014

  Co napisal pepil jest jedno duze klamstwo. Prosze nepisac take bzdury.

 4. Cezary
  25 kwietnia 2014

  Mężczyźni są dumni ze spłodzenia potomka??? Nie wiem, co to za powód do dumy. Zrobić dziecko to żadna sztuka, raczej dosyć prosta czynność fizjologiczna. Dumym to można być z wychowania potomka na dobrego człowieka, ewentualnie z wykarmienia go w trudnych warunkaach bytowych, ale z samego zrobienia???

 5. pepik
  25 kwietnia 2014

  W sprawie Alexandry Kinowej, niechodziło o zazdrość wsparcia rządowego, tylko o rasizm !!! W Czechach jest niesamowita nienawiść do Romów ! Faszyści mordują Romy a ludność ich wspiera.
  Pięcioraczki Pani Kinowej chcieli zabić!!! Faszyzm w Czechach się bardzo wzmaga. Romowie są dyskriminowani, niedostają pracę, niewpuszczają do restauracji, niemożą nawet kupić mieszkanie w pobliżu białych. W mediach i na forach internetowych piszą by mordować, kastrować i gazować Romów !!!

  • Roman Jurčák
   26 kwietnia 2014

   Nie mogę nie reagować na taki wpis. Absolutnie bym nie nadużywał słowa “faszyzm”, wręcz jest błędne w określeniu do sytuacji w Czechach. Rasizm jak najbardziej tak, sam jestem “rasistą” wobec Ciganów. Co się ale za tym kryje? Może wina leży po stronie Romów? Ja sam miałem w dzieciństwie dobrego kolegę Roma i nie widzę w tym nic dziwnego. Problem polega na tym, że Cyganie w 90% jako nacja są kłopotliwy i się nie asymilują. To nie wina “białych Czechów”, że Rom umie w słabym stopniu posługiwać się językiem Czeskim, często kończy tylko szkołę specjalną lub podstawówkę. Praca? Czy przedsiębiorca chciałby zatrudnić osobę o niskim lub żadnym wykształceniu, ograniczonym językowo, niskim morale wobec pracy i zadań mu powierzonych? Restauracje? Czy ktokolwiek chce chlew i hałas w swoim lokalu? Biedulki nie mogą kupić mieszkania obok białych? Ujmujące, tylko że Cyganie nie kupują mieszkania, tylko je dostają, tak jak zasiłki, zapomogi socjalne, dopłaty itd. Kiedy mieszkałem w Karviné, to obok w bloku mieszkali Cyganie, około 20 szt. w mieszkaniu dwupokojowym. Czy Polak chciałby mieć takich sąsiadów? Szczerze wątpię i na pewno nie będę go za to nazywał “faszystą”. Rzeczywistość jest raczej taka, że Czesi nie lubią być cały czas dymani od tyłu, a czy to są “czarni czy biali”, którzy nadużywają “dobra ogólnego” jest raczej bez różnicy. Prawdą ale jest, że większość tych ludzi, to czescy Indianie a więc na nich się skupia nienawiść i pogarda. Czy Romowie są zainteresowani poprawą własnej sytuacji? Nieee, musieli by cokolwiek z siebie dać, postarać się o siebie, być lepszymi ludźmi, nie kraść i cokolwiek wnieść w ludzkość. Zamiast tego wolą krzyczeć, że jesteśmy rasistami bo nie dostali tego czego żądają. To napisałem ja, czeski faszysta z rasistą w jednym! 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Informacja

This entry was posted on 25 kwietnia 2014 by in Społeczeństwo and tagged , .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: