Czesi zaczęli jeździć za pracą

Niezwykła zmiana postawy naszych południowych sąsiadów. Więcej niż połowa Czechów decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania spowodowaną znalezieniem pracy. O tyle to ważne, że Czesi słyną z tego, że niechętnie w ogóle dojeżdżają do pracy, nie mówiąc już o przeprowadzkach.

JB3b5734_02

Agencja OnlinePrace przeprowadziła badanie z którego wynika, że 51 proc. Czechów zdecyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, o ile będą przekonani, że praca w nowym miejscu im się opłaci. Ale 22 proc. przeprowadzki nie bierze w ogóle pod uwagę. Jest to duża zmiana. Wcześniejsze badania ukazały, że Czesi niechętnie w ogóle dojeżdżają do pracy, gdy ta znajduje się ponad godzinę od miejsca zamieszkania.

Decyzja o przeprowadzce jest decyzją nie tylko pracownika, ale całej jego rodziny. My, Czesi słyniemy z tego, że zapuszczamy korzenie bardzo głęboko, każda taka decyzja jest dla nas niezwykle ciężka – stwierdziła Lea Kozáková  portalu OnlinePráce.

Przez spowolnienie gospodarcze oraz szalejący kryzys Czesi coraz częściej decydują się na zmianę miejsca zamieszkania. Jadą do nowego miejsca, wyłącznie po to, żeby zarobić pieniądze. Z badań wynika, że nasi sąsiedzi w przeciwieństwie do Polaków chętniej przeprowadzą się do innego czeskiego miasta niż za granicę. Polacy, jeśli już mają ruszyć za pracą, bez wahania wybierają kraje bardzo oddalone od Polski, np: Wielką Brytanię, Holandię czy Norwegię.

Okazuje się, że to mężczyźni częściej się przeprowadzają (49% mężczyzn – 32% kobiet), a im młodsza osoba, tym szybciej podejmuje taki krok. To właśnie młodzi Czesi najchętniej deklarują, że jeśli mieliby szukać pracy za granicą, podjęliby ją tylko u znanych pracodawców, takich jak Google czy Apple. Google w Czeskiej Republice zatrudnia tylko 30 osób podczas gdy Apple nie ma nawet swego przedstawicielstwa. Gdy młodzi orientują się, że zdobycie wymarzonej posady nie jest takie łatwe jak się im wydaje, pragną co najwyżej posady w grupie ČEZ czy Škoda Auto.

Poznałem już wielu młodych Czechów i każdy z nich jest przedsiębiorczy. Nie zdziwię się, jeśli któryś znich zadzwoni i oznajmi mi, że właśnie został kierownikiem w którejś z wiodących czeskich firm.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: