Szukając swego bankomatu Czech traci tydzień życia

Czesi nie lubią wydawać za dużo. Ostatnio modne stało się oszczędzanie na jedzeniu i benzynie. Czesi masowo jeździli za tymi towarami do Polski. Do Niemiec Czechów ciągną tańsze o nawet jedną trzecią artykuły dla niemowląt. Ale jak oszczędzać codziennie nie wyjeżdżając za granicę?

aaaaa

Pytacie mnie co jakiś czas o to, jak wyglądają różnego rodzaju usługi za naszą południową granicą. W tym wpisie po raz kolejny będziemy narzekać na mało konkurencyjny sektor bankowy w Republice Czeskiej.

Jak się okazuje, każdy Czech traci tydzień ze swego życia w poszukiwaniu bankomatu swego banku. To daje jakieś 15 minut miesięcznie. Aby uniknąć płacenia prowizji za wypłatę z obcych banków, Czesi potrafią zjeździć pół miasta – takie dane przedstawił bank Equa, który przeprowadził ankietę on-line wśród Czechów posiadających konta bankowe.

Ciekawą informacją okazał się fakt, że dwie trzecie badanych nie wie zupełnie, jaką prowizję musi zapłacić w przypadku wypłaty gotówki z obcego bankomatu. Według banku Equa każdy Czech płaci około 420 koron rocznie za takie prowizje.

Niestety w chwili obecnej tylko dwa banki oferują darmowe wypłaty z innych bankomatów. Tylko Equa Bank oferuje nielimitowane wypłaty ze wszystkich czeskich bankomatów.

Jeśli przeprowadzacie się do Czech i zamierzacie podjąć tam pracę, zakładając konto kierujcie się tym, czy w waszym miejscu zamieszkania jest bankomat waszego banku. Poniżej tabela prowizji.

grafika: novinky.cz
grafika: novinky.cz

Źródło: novinky.cz

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: