CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

Mieszkanie w Czechach za bezcen

Czeska Telewizja donosi o możliwości zakupu mieszkań w niezwykle niskich cenach. Na północy kraju swoje własne „M” możemy zakupić już za 80 tysięcy koron. 

Grażyna Zajączkowska i jej dom w Zlatych Horach. Kosztował panią Grażynę nieco ponad 100 tys. zł. (fot. fot. Krzysztof Strauchmann)

Grażyna Zajączkowska i jej dom w Zlatych Horach. Kosztował panią Grażynę nieco ponad 100 tys. zł. (fot. fot. Krzysztof Strauchmann)

Ceny mieszkań w dużych miastach w mijającym roku znacznie wzrosły. Istnieją jednak miejsca w Republice Czeskiej, gdzie można kupić mieszkanie za bezcen. Chodzi tu głównie o rejony Ostrawy czy też Usti nad Labem. We wspomnianych miastach 60-metrowe mieszkanie uda się nam znaleźć już za 80 tysięcy koron. Brzmi niewiarygodnie? Tak, takie są fakty, choć ciężko w to uwierzyć.

Koszt kupna mieszkania zależy głównie od rejonu, w którym się znajduje. Na przykład w Jirkovie metr kwadratowy mieszkania kosztuje jedynie 2 tysiące koron. Dla porównania na ulicy Paryskiej w Pradze – 150 tys. koron. W rejonie Karviny, skąd wyjechało mnóstwo ludzi, ceny mieszkań spadły do tego stopnia, że 60-metrowe PRL-owskie gniazdko kupimy za mniej niż 100 tys. koron.

Jednak gdzie jest haczyk?

Tak tanie mieszkania znajdują się w rejonach o największym bezrobociu. Nawet jeśli kupimy mieszkanie za bezcen, nie uda się nam znaleźć pracy, aby je wyremontować czy utrzymać. Właściciele sprzedają nieruchomości często poniżej ich wartości, gdyż najczęściej sami mają długi. W dużo lepszej sytuacji są Polacy, którym za małe pieniądze udało się kupić domy po czeskiej stronie Karkonoszy – mieszkają w Czechach z widokiem na góry a pracują w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu.

– Polakom jest teraz łatwiej kupić nieruchomość w Czechach niż Czechom w Polsce – mówi Beata Brukova z biura pośrednictwa nieruchomości w Czeskim Cieszynie. – Zgłaszają się do nas przede wszystkim osoby pracujące w Czechach lub gotowe rozszerzyć tu swoją działalność handlową czy usługową. Interesuje ich przede wszystkim rejon Karkonoszy, Praga i inne duże miasta.

W większych miastach Czech ceny nieruchomości specjalnie nie odbiegają od polskich. Inaczej jest w przygranicznych wioskach i małych miasteczkach. Dla Czechów północne Sudety to peryferia, gdzie trudno o atrakcyjną pracę. Młodzież ucieka stąd do wielkich miast. Ceny domów są więc konkurencyjne, a przez otwartą granicę blisko do pracy w Polsce. Dla przykładu dom w Mikulovicach koło Głuchołaz (poniemiecki, 230 metrów powierzchni, właściwie dwa osobne mieszkania, do tego 34-arowa działka) kosztuje ok. 190 tys. zł.  – Polacy coraz bardziej interesują się Czechami – przyznaje Piotr Gach z głuchołaskiego biura nieruchomości. – Ze strony Czechów nie ma żadnego zainteresowania naszymi nieruchomościami.

– Znajomi z Polski z podziwem słuchają moich opowieści o domu w Czechach – opowiada Grażyna Zajączkowska. Polka ucząca czeskie dzieci gry na fortepianie często wpada do rodzinnych Głuchołaz na spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi w kawiarni. – Polacy mówią mi, że nigdy w życiu nie zdobyliby się na taki eksperyment. Czesi są dość powściągliwi w okazywaniu emocji, ale sąsiadów mam bardzo miłych. Zapraszają mnie na herbatkę, proponują kwiaty ze swojego ogrodu. To raczej mnie brakuje czasu na odwiedziny.

Więcej na ten temat:

Reklamy

8 comments on “Mieszkanie w Czechach za bezcen

 1. kulka
  28 października 2014

  Maro z tymi cyganami to trochę przesadziłeś. Ja również kupiłam dom w Czechach, blisko granicy polskiej i jestem bardzo zadowolona. Mam duży dom, wielką działkę i dobrych sąsiadów. Za taki dom w Polsce musiałabym zapłacić z 500 tysięcy, a tutaj o jedno zero mniej…

 2. Maro
  4 Maj 2014

  Usti nad Labem – to samo, ja wyżej.

 3. Maro
  4 Maj 2014

  Poczekaj, poczekaj. Jeżeli chodzi o niektóre miejscowości w górach, ceny rzeczywiście są niskie i interesujące. Miejscowości te się wyludniają, ale jeżeli chodzi o niektóre regiony Liberca, Ostravy i Mostu, wysokość tych cen jest podyktowana również innymi warunkami. Spójrz na ceny mieszkań w Moście lub Ostrawie i zastanów się dlaczego są tak niskie. Czesi tam nie chcą mieszkać i z chęcią wybędą z tamtych okolic. Nie chcą po prostu mieszkać razem z „uciskaną mniejszością”. Jeżeli więc doradzasz Ostrawę i niektóre północne rejony, sprawdź rzeczywiste powody spadku cen 🙂
  Jeżeli jesteś rzeczywiście zainteresowany tym, co się dzieje w Czechach, porozmawiaj ze zwykłymi ludźmi, czy ktoś chce mieszkać w pobliżu Cyganów, ewentualnie spróbuj zamieszkać z nimi na jednej ulicy 🙂

 4. Pingback: Mieszkanie w Czechach za bezcen | kwestierozne

 5. mn2006
  29 grudnia 2013

  To git i daleko od Tuska

 6. qiu
  29 grudnia 2013

  W okolicach Ostrawy ? Tu akurat jest praca i ceny domów nawet wyższe jak w PL, no ale faktycznie po wiosakch da się coś znaleźć, tylko troche dalej jak 50 km od miasta

 7. marcinwinkiel
  28 grudnia 2013

  No i ‚północne Sudety’ to już jest Polska 🙂

 8. marcinwinkiel
  28 grudnia 2013

  100 000 koron to niecałe 17 000 złotych. Trochę przesadzone te ceny 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Informacja

This entry was posted on 28 grudnia 2013 by in Społeczeństwo and tagged , .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: