Wycieczka do Pilzna [Plzeň]

Tam gdzie potoki zlewają się w rzekę Berounkę, tam gdzie narodziły się legendy Petr Čech, Karel Gott oraz piwo Pilsner Urquell – tam wybrał się Czechofil w ramach poznawania kolejnych zakątków Republiki Czeskiej.

p1

Miasto z bogatą historią. Na przełomie XVI i XVII przez rok pełniło rolę stolicy kraju – mieszkał tutaj cesarz Rudolf II Habsburg. Rozwój zahamowała wojna trzydziestoletnia oraz zarazy.

W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój Pilzna – miasto zostało silnym ośrodkiem przemysłu żelaznego, a główną postacią tego okresu Emil Škoda, właściciel huty żelaza. Po 1890 huta została przekształcona w zakład zbrojeniowy, a w późniejszym okresie samochodowy.

Już Wacław II nadał 260 mieszczanom przywilej warzenia piwa, a na początku XVII wieku było w mieście 26 browarów. Jakość produkcji nie zawsze była wysoka, więc w XIX rada miejska przymusiła browarników do połączenia się i w 1842 założono browar Pilsner Urquell – dzisiejszą wizytówkę Pilzna.

W okresie II wojny światowej Pilzno stało się częścią Protektoratu Czech i Moraw (granica z III Rzeszą biegła za rogatkami miasta) oraz siedzibą władz administracyjnych. Dziś miasto liczy ponad 160 tys. mieszkańców i według ulotek urzędu miasta jest czwartym największym miastem Republiki Czeskiej. 

p2

Po zwiedzeniu browaru Pilsnera należy udać się do centrum, aby zobaczyć szereg zabytkowych budowli miasta:

  • Katedra św. Bartłomieja z najwyższą wieżą w Czechach (102 metry)
  • Wielka Synagoga – największa w Czechach, druga w Europie i trzecia na świecie.
  • Teatr Josefa Kajetána Tyla
  • historyczne podziemie – system podziemnych korytarzy o długości ponad 17 km (najdłuższe podziemia w Europie Środkowo- wschodniej)
  • Muzeum Czech Zachodnich
  • Zabytkowy Rynek oraz pobliskie kamienice

 Europejska Stolica Kultury 2015

 W roku 2010 specjalna komisja zdecydowała, że Pilzno stanie się Europejską Stolicą Kultury w roku 2015. Miasto wygrało bój z Ostrawą. Okazało się jednak, że ratusz nie ma pieniędzy na organizację wydarzeń związanych z promocją miasta. 

p3

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PILZNA TUTAJ 

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: