Jiří Menzel laureatem Nagrody Grand OFF

Jiří Menzel otrzyma Nagrodę za całokształt twórczości Festiwalu Filmowego Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata. Czeski reżyser przyjmie ją osobiście 7 grudnia podczas uroczystej gali wręczenia nagród Grand OFF w warszawskim Teatrze Kamienica.

Nagroda za całokształt twórczości przyznawana jest od czterech lat. Jako pierwszy otrzymał ją dokumentalista Marcel Łoziński, następnie reżyser Krzysztof Zanussi, następnie polski scenarzysta Cezary Harasimowicz, a przed rokiem słynny scenograf Allan Starski.

menzel zdjęcie 2

Grand OFF to jedna z najważniejszych inicjatyw promujących kino niezależne w Polsce oraz jedna z najbardziej znanych imprez tego typu na świecie. Celem festiwalu jest zaprezentowanie najlepszych niezależnych produkcji krótko i pełnometrażowych oraz nagrodzenie ich twórców. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych dzieł (w tym roku nadesłano 1300 filmów z 82 krajów). Filmy nominuje i nagradza Kapituła złożona z 74 reprezentantów środowisk filmowych w 28 krajach. Polskimi członkami Kapituły są między innymi: Allan Starski, Roman Gutek, Magdalena Łazarkiewicz, Andrzej Kołodyński i Robert Gonera.

Podczas dni festiwalowych zobaczyć będzie można 52 filmy z całego świata. Są one nominowane w 10 kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument, najlepsza animacja oraz, od tej edycji, kostiumy i scenografia. Wszystkie pokazy odbywać się będą w kinie Atlantic.

Po zakończeniu festiwalu, w kolejnych miesiącach 2014 roku, odbywa się replika Grand OFF. Zestaw 10 nagrodzonych filmów prezentowany jest w ponad 50 polskich miastach. Pokazy odbywają się zarówno w znanych kinach jak i w centrach kultury.

Na podstawie:

red. Beata Poprawa

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: