Czesi wstydzą się tego, jak mieszkają

Podczas świąt Bożego Narodzenia Czesi przyjmowali w swych domach rodziny i znajomych. Bank Raiffeisen przeprowadził z tej okazji ankietę dotyczącą warunków życia Czechów i tego, czy są zadowoleni z poziomu swego życia. Jak się okazuje 55 procent badanych odpowiedziało, że wstydzi się za to, jak żyje.

Pokój przeciętnego Czecha
Pokój przeciętnego Czecha

Ankieta pokazała, że najbardziej wstydliwymi pomieszczeniami są kuchnia i łazienka. Czesi chcieliby aby ich kuchenne meble bądź armatura łazienkowa były nowsze i bardziej nowoczesne. Ośmiu na dziesięciu Czechów przyznało, że czułoby się lepiej, gdyby podczas wizyty goście mogli oglądać te pomieszczenia po remoncie.

Jedynie 29 procent badanych jest dumnych z tego, w jakich warunkach żyją. Ponad połowa respondentów stwierdziło, chciałaby mieszkać w ładniejszym mieszkaniu. 28 proc. z badanych zastanawia się nad tym, czy ich mieszkanie jest dostatecznie wysprzątane, a kolejne 27 procent wstydzi się starych mebli – tak wyniki badań komentuje rzeczniczka banku Raiffeisen Jitka Jechova.

graf1To gdzie się spotkać, jeśli nie w mieszkaniu?

Jeżeli Czech musi się z kimś spotkać, najchętniej wybierze tzw. neutralny grunt (44 proc. odpowiedzi). Z kolei 40 proc. badanych zaprosi znajomych do swego mieszkania. Specjaliści komentują, że tego typu postawy mogą prowadzić do ochłodzenia stosunków koleżeńskich.

Co jeśli Czech wybierze się do nas w odwiedziny?

Czesi krytycznie patrzą nie tylko na swoje mieszkanie, ale i na dobytek innych. Aż dwie trzecie z badanych podczas wizyty u znajomych krytycznie patrzy na ich mieszkanie i doszukuje się tego, co mogli by zmienić i ulepszyć. Jak się okazuje 48 proc. Czechów myśli o remoncie swego domu jedynie w przypadku, gdy sami znajdują się w odnowionym mieszkaniu kolegi.

Co by tu polepszyć?

Jedynie 25 proc. badanych stwierdziła, że w swym otoczeniu nie potrzebuje niczego zmieniać i unowocześniać. O ile najbardziej palącymi są pokój, łazienka czy kuchnia, o tyle niezadbany ogród, niewyremontowany gabinet czy pokój dziecięcy nie martwią tak bardzo.

graf2

To dlaczego nie zrobimy remontu?

W braku funduszy Czesi najczęściej upatrują brak możliwości przeprowadzenia remontu swego mieszkania. Takie jest zdanie 34 proc. ankietowanych. 30 proc. Czechów taki remont w najbliższym czasie planuje. Reszta po prostu nie chce w najbliższym czasie nic remontować lub nie ma na to czasu.

Pokój przeciętnego Czecha
Pokój przeciętnego Czecha
Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: