Czesi za karą śmierci

Wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM), pokazały, że Czesi podchodzą liberalnie do kwestii aborcji i eutanazji. Większość naszych południowo-zachodnich sąsiadów popiera także wprowadzenie kary śmierci.
Badanie CVVM pokazało, że ponad dwie trzecie Czechów jest zwolennikiem aborcji na życzenie (która w Czechach jest dozwolona w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży). 17% badanych stwierdziło, że przerywanie ciąży powinno być dozwolone w przypadku wystąpienia powodów zdrowotnych i socjalnych, a dalsze 8% dopuściło taką możliwość jedynie w przypadku zagrożenia życia matki. 3 % ankietowanych opowiedziało się za całkowitym zakazem aborcji. Pokazany na podstawie badania stosunek Czechów do aborcji nie różni się w zasadzie od obrazu z początku lat 90.
Prawie tyle samo osób, co za prawem do aborcji, opowiedziało się za prawem do zakończenia życia drogą eutanazji – 64%. 27% badanych stwierdziło, że jest przeciwne eutanazji, a pozostali nie mieli w tej sprawie sprecyzowanej opinii.
Również prawie dwie trzecie Czechów popiera, wg badania, karę śmierci. Natomiast niecała jedna trzecia biorących udział w badaniu opowiedziała się przeciw. Jak podaje serwis dziennika „Lidové Nowiny”, liczba zwolenników kary śmierci spadła w porównaniu z początkiem lat 90., kiedy ponad trzy czwarte obywateli popierało jej wprowadzenie.
Badanie zostało przeprowadzone od 2 do 9 maja, wzięło w nim udział 1115 osób.
Źródło: lidovky.cz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: