Czesi chętnie segregują śmieci

W Polsce trwa gorąca dyskusja dotycząca nowej „ustawy śmieciowej”. Mnożą się pytania dotyczące sposobu wywozu odpadów po 1 lipca. A jak to wygląda za naszą południową granicą?

350488

Jak się okazuje, Czesi są europejską potęgą jeśli chodzi o segregowanie śmieci – robi to już dwie trzecie Czechów. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być liczba dostępnych koszów na posortowane odpady. Całkowita ich ilość to 250 tys. Zagęszczenie tego typu kontenerów jest bardzo duże i każdy Czech ma do nich nie więcej niż 102 metry. Popularne są również kontenery na odzież. Nasi sąsiedzi zebrali w nie w zeszłym roku ponad 200 tys. ton odzieży!

Czesi wiedzą, że segregacja odpadów przyczynia się do poprawy środowiska naturalnego. Dla przykładu warto wspomnieć, że dzięki recyklingowi udało się zaoszczędzić tyle energii, że wystarczyło by jej na rok dla całego Kraju Karlowarskiego.

Numerem jeden w segregacji odpadów jest Kraj Pardubicki, gdzie jeden obywatel potrafi zebrać aż 40 kilogramów odpadów rocznie. Kolejne miejsce na podium zajął Plzeňský i Středočeský kraj.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: