Wycieczka do Brna

Historyczna stolica Moraw, liczące ponad 400 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem w Republice Czeskiej. Ważny ośrodek przemysłowy, transportowy i naukowy. Z sześcioma wyższymi uczelniami wyróżnia się na tle innych morawskich miast. Niezwykle spokojne i przyjazne miasto Brno.

brno1

Szybki urlop w Republice Czeskiej miał służyć odpoczynkowi, ale okazało się, że dusza podróżnicza jest silniejsza niż potrzeba relaksowania się na wzgórzach Petřína. Wsiadłem do żółtego autobusu i czytając środowy „Blesk” oczekiwałem na przystanek w stolicy Moraw.

 O Brnie słyszałem wiele różnych opinii, postanowiłem na własnej skórze przekonać się, które są prawdziwe, a które nie. Moim przewodnikiem po mieście był kolega mieszkający tam już ponad rok. Tuż przy samym dworcu jest zabytkowa część miasta, dlatego już po kwadransie mogliśmy cieszyć oczy starymi kamienicami wokół Náměstí Svobody. Jedyne co zaskakuje to ogromne dildo pośrodku placu, służące jako zegar słoneczny. Plomby w postaci komunistycznych budowli wplecionych w starą zabudowę Rynku również trochę szpecą krajobraz. Całość czyta i schludna.

brno2

Miasto w porównaniu z Ostrawą tętni życiem. Podobno w tę środę ludzi było w mieście wyjątkowo mało, ze względu na wyjazd studentów, jednak w centrum widać było wielu turystów.

 Wszystkie atrakcje turystyczne znajdują się blisko siebie także obejście miasta zajmuje około 2 – 3 godzin. Warto zatrzymać się na obiad w jednej z wielu restauracji wokół Rynku. Podczas picia piwa człowiek się bardzo otwiera. Mój kolega zdradził mi, że cierpi na brak czeskich znajomych. Podobno czescy studenci niechętnie się zaprzyjaźniają z obcokrajowcami. Jedyna wymiana serdeczności okazywana jest poprzez odpowiedzenie „Ahoj”. Kumpel skusił się nawet o stwierdzenie, że Czesi mają gdzieś ludzi z innych krajów, po prostu się nimi za bardzo nie interesują. Konflikt między Czechami a Morawiakami również jest wciąż żywy. Mieszkańcy Moraw niechętnie słuchają o tym co się dzieje w Czechach, ochoczo jednak opowiadają dziesiątki dowcipów o prażanach. 

Główne atrakcje turystyczne Brna to przede wszystkim:

  1. Zamek Špilberki wzgórze zamkowe – to najpierw zamek, później twierdza, a w końcu kluczowy element fortecy jaką stało się w XVII wieku Brno. Wybudowany na tyle skutecznie, że miasto odpierało ataki, które przychodziły podczas licznych w naszej części Europy wojen. Wykorzystywany także jako więzienie zapisał smutną kartę w historii narodów walczących o wyzwolenie się spod władzy Cesarstwa Austriackiego.zamek1

  2. Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie – Sylwetka świątyni, znakomicie rozpoznawalna m.in. dzięki umieszczeniu jej na na monecie 10-koronowej, jest jednym z symboli miasta. Oryginalnie zbudowana w stylu romańskim została przebudowana w XIII wieku w stylu gotyckim. Przez kolejne przebudowa zatraciła czystość stylu architektonicznego – obecna forma to efekt przebudowy z przełomu XIX i XX stulecia, gdy nadano budynkowi neogotycki styl i ukończono wieże.
  1. Zbudowa Náměstí Svobody.
  2. Szereg kościołów i klasztorów
  3. kąpielisko miejskie – miejsce, gdzie rzeka Svratka rozszerza się tworząc jezioro. Organizowane są tam w sezonie letnim przeprawy statkami pasażerskimi. Infrastruktura sportowa ściąga tam spragnionych aktywnego odpoczynku. Zaciszne brzegi rzeki ściągają tam również nagusów, którzy mogą się opalać na słynnej plaży nudystów.kapielisko 

Niewątpliwą zaletą Brna jest dobre jego skomunikowanie z innymi atrakcyjnymi rejonami Moraw, takimi jak na przykład Znojmo, Mikulov czy położony na północ Ołomuniec.

 WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BRNA TUTAJ

2 myśli na temat “Wycieczka do Brna

  1. Chwileczkę, historyczną stolicą Moraw był jest i będzie Ołomuniec. Świadczy o tym wiek miasta, skutkujący drugą co do wielkości starówką, a także siedziba w nim morawskiej prowincji kościoła katolickiego (archidiecezji).
    Brno, dla mnie “Czeski Poznań” (notabene miasto partnerskie Poznania), jest za to największym miastem Moraw.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: