CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

Czesi wstydzą się, że są Czechami

Przy okazji polskiego Święta Niepodległości, które bardziej dzieli Polaków niż łączy, przyjrzyjmy się temu jak wygląda zagadnienie dumy narodowej wśród naszych południowych sąsiadów.

ABC2d3536_vlajka

Ze swojego obywatelstwa jest dumnych jedynie 39 proc. Czechów. 42 proc. z nich nie wstydzi się swego pochodzenia, ale nie jest też z narodowości zadowolona. Każdy siódmy Czech wstydzi się swego pochodzenia. Te smutne dane przedstawiło Centrum Badania Opinii Publicznej (czes. CVVM). 

Gdyby można by wybrać kraj, w którym chce się zamieszkać 1/3 Czechów zmieniłaby swoją ojczyznę na inną ziemię. Za przynależność do czeskiego narodu wstydzi się 14 proc. Czechów, z czego 2 proc. wstydzi się bardzo. Dumni ze swojej ojczyzny są raczej osoby powyżej 60 roku życia o poglądach bardziej prawicowych oraz ci bardziej wykształceni. 

W porównaniu  z poprzednimi latami widać, że niezadowolonych przybywa. Maleje również liczba dumnych z ojczyzny Czechów. Podczas badania należało również odpowiedzieć, czy uważamy, że nasi rodacy mają podobne zdanie niż my. Okazało się, że 1/4 badanych uważa, że inni również wstydzą się swego pochodzenia. 

Chociaż Czesi nie są zadowoleni z tego, że są Czechami, Republika Czeska jako kraj do życia bardzo im się podoba. Na miejsce swego życia wybrałoby ją aż 65 proc. respondentów. Wśród wymienionych uczestników badania przeważają ci, w wieku powyżej 60 lat o lewicowych poglądach. Jeszcze w roku 2001 tych, którzy chcą mieszkać w Czechach było aż 80 procent. Grupą, która najbardziej się wstydzi swej ojczyzny jest grupa wiekowa 15 – 29 lat. Młodych razi czeska polityka i rosnące bezrobocie. 

Badanie przeprowadzono między 7 a 14 października na reprezentatywnej próbie 1039 Czechów. 

Źródło

Reklamy

3 comments on “Czesi wstydzą się, że są Czechami

 1. Wer
  22 lipca 2014

  to je blbost 😀 nedávno byl průzkum, ve kterém bylo až 84 % čechů hrdou na svou vlast, pouze 16% ne.. češi se za svou vlast nestydí, stydíme se pouze za svou politiku, ne za svou vlast!

 2. zeli
  22 lipca 2014

  i’m czech and i’m proud of it ..

 3. Krystian W
  24 listopada 2013

  Też wydaje mi się to dziwne, poznałem sporo czechów i myślę że własnie w tym tkwi ich źródło ich ksenofobii. W Czechach zawsze podkresla sie ,ze „to jest nasze pendolinio z Italii” W Polsce zas „po jaką cholere kupujemy włoski zlom skoro mamy własnych polskich producentów pociągów”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Informacja

This entry was posted on 11 listopada 2013 by in Historia, Kultura, Społeczeństwo and tagged , , .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: