CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

CZESKIE ŚRODY W KINIE WISŁA

Zapraszamy na nowy cykl w kinie Wisła. W każdą drugą środę miesiąca będziemy prezentować jeden film naszych południowych sąsiadów. Na inauguracyjnym spotkaniu zapraszamy na projekcję:

7150292.3

Obsługiwałem angielskiego króla
reż. Jiří Menzel

9 kwietnia, godz. 20:00,
kino Wisła, plac Wilsona 2
bilety: 12 zł

O filmie: Bohaterem „Obsługiwałem angielskiego króla” jest kelner, który dorabia się własnej restauracji, lecz traci ją, kiedy władza w Czechach trafia w ręce ludu. Barwne opisy dojrzewania w lokalach gastronomicznych, tragicznej miłości w czasie wojny i groteskowych, powojennych represji wobec ”burżujów” tworzą opowieść piękną i mądrą, opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Nagrodzony 4 Czeskimi Lwami i Nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Wenecji film Jiříego Menzla był jednym z największych sukcesów czeskiego kina w ubiegłej dekadzie.

U Menzla pięknie przebija Hrabalowska idea – niby przyziemna, a na swój sposób wzniosła, nawet mistyczna: nieszczęście bywa czasem szczęściem, trzeba kochać wszystko to, co niemiłe – pisał o filmie Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”).

Seansowi będzie towarzyszyć promocja książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”. Gośćmi spotkania będą Ewa Cieszewska -redaktorka tomu oraz Petr Janyška – dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie. Przed spotkaniem będzie można nabyć egzemplarze w atrakcyjnych cenach.

Spotkanie poprowadzi Jacek Dziduszko – dziennikarz filmowy i animator kultury.

Patronat nad wydarzeniem objęło Czeskie Centrum w Warszawie

Zakąski dla widzów przygotuje Czeska Piviarnia
(Ul. Ks J. Popiełuszki 19/21 piętro I pawilon nr 2).

Patronat medialny: Novinka.pl, Czechofil.com
___
Inauguracja Czeskich Śród w kinie Wisła
„Obsługiwałem angielskiego króla”(2006)
CZAS: 9 kwietnia, godz. 20:00,
MIEJSCE: kino Wisła, plac Wilsona 2
BILETY: 12 zł

Reklamy

2 comments on “CZESKIE ŚRODY W KINIE WISŁA

 1. Kurczyński Władysław
  28 marca 2014

  To jak widać jedyna witryna internetowa , która pamiętała o 100-tnej rocznicy urodzin naszego wielkiego pisarza – Bohumila Hrabala – Dziękuję!To co pisał B. Hrabal , już po 40-stce, była to zbeletryzowana biografia Jego i Jego Rodziny, jedyna książka “Obsługiwałem angielskiego króla”, to zasłyszane opowiadanie jednego z Jego współbiesiadników.Dla uczczenia tej rocznicy mam zamiar odbyć podróż “Po stopach B, Hrabala”, wszystkie dotychczas moje starania aby zebrać jakąś grupę entuzjastów tego Pisarza spełzła na niczym i prawdopodobnie pojadę do Pragi, Nymburka , Kerska i Kostomlat – sam,

 2. kavek
  19 marca 2014

  28.3.mija 100 rocznica urodzin Bohumila Hrabala. Czeska tv publiczna postanowiła uczcić to cyklem prezentacji filmowych ekranizacji jego książek:
  http://www.ceskatelevize.cz/vyroci/bohumil-hrabal-100-let/

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Informacja

This entry was posted on 18 marca 2014 by in Kultura and tagged , .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: