„Petro Kvitowa, jesteś śmieciem!”

Czescy politycy żądają, aby Petra Kvitova została pozbawiona obywatelstwa naszych południowych sąsiadów, bo przeprowadziła się do Monte Carlo i nie płaci podatków. – Jest śmieciem – mówi Daniel Rovny.

– Gdy ktoś porzuca Czechy dla innego państwa, powinien stracić obywatelstwo Republiki Czeskiej. Odrzuca bowiem pomoc, jaką w dojściu do sukcesu, zaoferowały mu Czechy – powiedział radiu Impuls czeski polityk partii socjaldemokratycznej (ČSSD) Stanislav Huml, który jest oburzony faktem, że mistrzyni Wimbledonu Petra Kvitova nie uiści do państwowej kasy podatku za zwycięstwo w Londynie, bowiem na przełomie października i listopada przeprowadziła się do Monte Carlo.

pkHuml jest zdania, że przypadek Kvitovej, która za zwycięstwo w Wimbledonie zainkasowała 1,76 mln funtów brytyjskich (60 mln koron czeskich), jest idealną okazją, aby rozpocząć debatę na temat mieszkających poza granicami kraju czeskich sportowców, którzy tym samym unikają płacenia podatków w ojczyźnie. – Nie tylko Czechy, cała Europa powinna się nad tym zastanowić. To powinno ulec zmianie – dodał Huml na łamach dziennika Mladá fronta Dnes.

– Najlepsi czescy sportowcy powinni oddać społeczeństwu to, co im dało – stwierdził socjaldemokrata i przewodniczący Izby Deputowanych czeskiej komisji budżetowej, Václav Votava, dodając, że „jeżeli czescy sportowcy nie chcą płacić podatku w ojczyźnie, to powinni poważnie zastanowić się, czy chcą reprezentować Republikę Czeską”.

Suchej nitki na Kvitovej nie zostawił również praski komunista, Daniel Rovný. – Petro, zostałaś wychowana na obiektach sportowych, które powstały z podatków biednych ludzi. Dlaczego teraz, będąc osobą bogatą, unikasz płacenia podatków? – zwrócił się do Kvitovej Rovný, nie przebierając w słowach: – Jesteś świetną tenisistką, ale jako człowiek jesteś śmieciem.

W obronie Kvitovej oraz Radka Stepanka, Tomasa Berdycha i Lucie Safarovej, którzy także są rezydentami Monte Carlo, stanął Ivo Kaderka, prezes Czeskiej Federacji Tenisowej (ČTS). – Nigdy nie wybaczało się sukcesów w tym kraju, a teraz jeszcze chcą za nie karać – powiedział Kaderka, podając za przykłady Ivana Lendla i Martinę Navratilovą, którzy z Czechosłowacji wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i reprezentowali barwy tego kraju.

Tymczasem policja w Pradze, poinformowała o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny, który rzekomo miałby grozić Kvitovej w rozmowie telefonicznej – Policja wykonała świetną robotę – przyznał rzecznik prasowy tenisistki, Karel Tejkal.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: