Czesi nie ufają sobie nawzajem

Czesi się ufają sobie nawzajem. Aż 64 procent obywateli potwierdziło to w badaniu przeprowadzonym przez agencję STEM. 

463065-top_foto1-4qbh8

Aby potwierdzić wspomnianą tezę Czeski Urząd Statystyczny również zlecił podobne badanie, które przyniosło identyczne wyniki.

Jakie są powody braku zaufania do innych obywateli Czeskiej Republiki? Socjologowie wspominają przede wszystkim o wysokim poziomie korupcji, dużych różnicach w poziomie życia widocznych gołym okiem oraz poczucie niebezpieczeństwa na ulicy.

Brak zaufania nie jest cechą charakterystyczną Czechów. Wynika ona raczej z bezradności, ludzie nie wiedzą jak mają się zachowywać w trudnych sytuacjach – mówi psycholog Kateřina Irmanovová.

Wpływ na brak zaufania do innych ma również brak udziału Czechów w życiu publicznym. Czechów dusi również silna konkurencja na rynku pracy – ludzie nie czują się współpracownikami ale konkurentami, którzy mogą „przeżyć” jedynie kosztem innego człowieka.

Czesi nie ufają swym przyjaciołom ani nawet politykom: – Chciałem kandydować w wyborach. Nie zdążyłem się rozpędzić a rodzina i przyjaciele pytali dlaczego na stare lata będę iść kraść? – wspomina 60-letni Franciszek, którego interesuje lokalna polityka. 

Jedynie sześć proc. badanych twierdzi, że w czeskim społeczeństwie dominuje tolerancja, zaufanie i sprawiedliwość. Aż 51 proc. uważa, że Czechami rządzi nienawiść i zazdrość.

Dla pocieszenia można jedynie wspomnieć ze taka sama grupa badanych żywi nadzieje na zmianę i jet przekonana o tym, że o tolerancję i równość należy walczyć.

Pocieszający w tym jest jednak fakt, że Czesi i Morawianie przeznaczają rocznie do czterech miliardów koron na czele dobroczynne. Potwierdza to opinię, że mieszkańcy Republiki Czeskiej wciąż wierzą w zmianę i jej oczekują. Wierzą, że te pieniądze naprawdę idą na szczytny cel.

Portal novinky.cz również zrobił ankietę dotyczącą tego zagadnienia, oto jej wyniki:

wiara

Jedna myśl na temat “Czesi nie ufają sobie nawzajem

  1. Witam
    Jakiś czas temu bywałem w Czechach i wydaje mi się , że nie miałem problemu z dogadywaniem się z ludźmi, jedyną barierą, która jakby ograniczała jednak był język. Wszystko zależy od ludzi, z którymi się spotykamy i nie jestem za tym ,żeby podchodzić negatywnie do ludzi bo takie są wyniki poszczególnych badani każdego należy traktować indywidualnie. Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: