Czesi nie ufają sobie nawzajem

Czesi się ufają sobie nawzajem. Aż 64 procent obywateli potwierdziło to w badaniu przeprowadzonym przez agencję STEM. 

463065-top_foto1-4qbh8

Aby potwierdzić wspomnianą tezę Czeski Urząd Statystyczny również zlecił podobne badanie, które przyniosło identyczne wyniki.

Jakie są powody braku zaufania do innych obywateli Czeskiej Republiki? Socjologowie wspominają przede wszystkim o wysokim poziomie korupcji, dużych różnicach w poziomie życia widocznych gołym okiem oraz poczucie niebezpieczeństwa na ulicy.

Brak zaufania nie jest cechą charakterystyczną Czechów. Wynika ona raczej z bezradności, ludzie nie wiedzą jak mają się zachowywać w trudnych sytuacjach – mówi psycholog Kateřina Irmanovová.

Wpływ na brak zaufania do innych ma również brak udziału Czechów w życiu publicznym. Czechów dusi również silna konkurencja na rynku pracy – ludzie nie czują się współpracownikami ale konkurentami, którzy mogą „przeżyć” jedynie kosztem innego człowieka.

Czesi nie ufają swym przyjaciołom ani nawet politykom: – Chciałem kandydować w wyborach. Nie zdążyłem się rozpędzić a rodzina i przyjaciele pytali dlaczego na stare lata będę iść kraść? – wspomina 60-letni Franciszek, którego interesuje lokalna polityka. 

Jedynie sześć proc. badanych twierdzi, że w czeskim społeczeństwie dominuje tolerancja, zaufanie i sprawiedliwość. Aż 51 proc. uważa, że Czechami rządzi nienawiść i zazdrość.

Dla pocieszenia można jedynie wspomnieć ze taka sama grupa badanych żywi nadzieje na zmianę i jet przekonana o tym, że o tolerancję i równość należy walczyć.

Pocieszający w tym jest jednak fakt, że Czesi i Morawianie przeznaczają rocznie do czterech miliardów koron na czele dobroczynne. Potwierdza to opinię, że mieszkańcy Republiki Czeskiej wciąż wierzą w zmianę i jej oczekują. Wierzą, że te pieniądze naprawdę idą na szczytny cel.

Portal novinky.cz również zrobił ankietę dotyczącą tego zagadnienia, oto jej wyniki:

wiara

Jedna myśl na temat “Czesi nie ufają sobie nawzajem

  1. Witam
    Jakiś czas temu bywałem w Czechach i wydaje mi się , że nie miałem problemu z dogadywaniem się z ludźmi, jedyną barierą, która jakby ograniczała jednak był język. Wszystko zależy od ludzi, z którymi się spotykamy i nie jestem za tym ,żeby podchodzić negatywnie do ludzi bo takie są wyniki poszczególnych badani każdego należy traktować indywidualnie. Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: