CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

W Pradze uruchomiono poezjomat

Na Placu Pokoju (Namiesti Miru) w śródmieściu Pragi uruchomiono w poniedziałek „poezjomat”, odczytujący przechodniom wiersze współczesnych czeskich poetów, w tym laureata literackiej nagrody Nobla Jaroslava Seiferta.
Poezjomat / foto: pragaprzewodnik

Poezjomat / foto: pragaprzewodnik

Praska „szafa grająca z wierszami” jest według czeskich mediów pierwszą tego rodzaju w świecie. Ma formę wystającej z trawnika zakrzywionej rury z wylotem zasłoniętym kratką. „Poezjomat” postawił za zdobyte w publicznej zbiórce 200 tys. koron (30 tys. złotych) właściciel praskiej artystycznej kawiarni „V Lese” Ondrzej Kobza.

Już wcześniej zyskał on rozgłos podobnymi inicjatywami – na ulicach Pragi i kilku innych czeskich miast umieścił dostępne dla wszystkich pianina i stoliki do gry w szachy wraz z figurami. Film przedstawiający umundurowanego policjanta, który po służbie gra na pianinie koło wydziału filozofii praskiego Uniwersytetu Karola utwór południowokoreańskiego kompozytora Yirumy „River Flows in You”, stał się jednym z czeskich przebojów YouTube.

Inauguracji „poezjomatu” dokonali czeski minister kultury Daniel Herman i burmistrzyni obejmującej Plac Pokoju dzielnicy Praga 2 Jana Czernochova. Nagrania wierszy w artystycznym wykonaniu udostępniła Kobzie funkcjonująca w ramach publicznego Czeskiego Radia rozgłośnia Vltava (Wełtawa), która emituje programy kulturalne.

źródło: PAP

Reklamy

Informacja

This entry was posted on 19 marca 2015 by in Ogólne.

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: