Buntownicy kamery 19.02- 29.05 | kina Iluzjon i Muranów

W 1966 roku pierwszy raz w historii Oskarów, wygrał film środkowoeuropejski. Zaledwie dwa lata później Oskara zdobywa kolejny czechosłowacki film- „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Przypadek? Nie sądzę. Oba filmy reprezentowały niecodzienny ruch filmowy, zwany Nową Falą. 50 lat po tych wydarzeniach rozpocznie się festiwal filmowy „Buntownicy kamery – czechosłowacka Nowa Fala”.

Czechosłowacka Nowa Fala jest uznawana obok włoskiego neorealizmu za jeden z najważniejszych ruchów w światowej kinematografii. Powstała w burzliwych latach 60′ XX wieku, gdzie w całej Europie artyści zaczęli poszukiwania nowych środków wyrazu. W kinematografii dzięki temu narodziły się takie ruchy jak francuska Nowa Fala i ruch Młodych Gniewnych w Wielkiej Brytanii.

W Czechosłowacji Nowa Fala rozciągnęła się od realizmu Jaromila Jireša, poprzez surrealizm Jana Švankmajera aż do eksperymentalnych filmów Věry Chytilovej.

Młodych filmowców, którzy tworzyli w czasach powojennej odwilży ciekawiły codzienne, intymne sytuacje, okruchy zwykłego życia pozbawione obowiązującej do tej pory ideologii. Aby to, co tworzyli było jeszcze bardziej autentyczne, a widzowie mogli utożsamiać się z bohaterami, rezygnowali z aktorów zawodowych na rzecz naturszczyków, gotowe dialogi zaś zastępowali fragmentami improwizowanymi. Złagodzenie cenzury pozwoliło na wprowadzenie do kina tak charakterystycznego dla Czechosłowacji czarnego humoru. Bezkompromisowość, odwaga w podejmowaniu ważnych i niewygodnych tematów, przełomowość formy, awangardowość języka filmowego oraz wspomniany oryginalny humor to wartości, które europejskie kino w dużej mierze temu zjawisku zawdzięcza.

kdkd

Festiwal „Buntownicy kamery – czechosłowacka Nowa Fala” rozpocznie się już za tydzień w kinie Iluzjon (19-21 lutego), projekcjami sześciu najbardziej reprezentatywnych filmów tego nurtu. Poza wspomnianymi już filmami:”Sklep przy głównej ulicy” i „Pociągami pod specjalnym nadzorem”, będziemy mieli szansę zobaczyć: „322”, „Miłość blondynki”, „Gdy przychodzi kot” i znakomite „Stokrotki”. Po seansie „Pociągów pod specjalnym nadzorem” zaplanowano spotkanie z Jiřim Menzlem, a po obejrzeniu „322“ widzowie będą mieli szansę zadać pytania reżyserowi-Dušanowi Hanakiemu.

Serdecznie Was zapraszam w imieniu swoim i organizatorów (Czeskie Centrum Kultury, Instytut Słowacki, Filmoteka Narodowa, Gutek Film, Fundacja RAW).

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie: www.buntownicykamery.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: