Czeskie trunki na Warszawskim Festiwalu Piwa | 7-9 kwietnia 2016

Już po raz 4. na odbędzie się święto piwa, piwoszy i piwowarów. Tym razem znów przybędą goście z Czech- swoje stoisko będzie miał browar Dobruška.

W 3. edycji organizatorzy zrezygnowali z czeskich piw, tłumacząc że nie są wystarczająco „nowofalowe”. Fakt- czeskie tradycyjne piwa nie należą do piwnej rewolucji, bo… moim zdaniem jej nie potrzebowały- po prostu czeskie piwa były dobre, smaczne, doskonale wyważone, idealnie goryczkowe, z gęstą pianą i nie zmieniały się od lat, trzymając najwyższy poziom.

Jest oczywiście jedno „ale” (i nie chodzi o piwo górnej fermentacji kojarzące się z Anglią), ale o to, że mogły wydawać się nudne w porównaniu do eksperymentów, które przygotowywały lokalne, polskie browary w stylu piwa o smaku kwaśno-słonym, albo buraczanym.

Ja jestem dużą wielbicielką zarówno piwa, jak i poszerzania swoich horyzontów smakowych, ale przy okazji 3. edycji po pewnym czasie podchodziłam do kolejnych piwnych stoisk, żeby wypić piwo, które będzie smakowało piwem i od tego właśnie jest Rampušák kvasnicový ležák.

Pamiętam, że przy okazji pierwszej edycji mieli też na swoim stanowisku piwa trochę mniej standardowe takie jak piwo z konopiami (myślę, że był to Hemp Valley Beer z browaru z miejscowości Nové Paky). Uprzedzając pytania- tak smakowało nieco jak konopie, nie, nie miało tych właściwości.

Na ich stoisku można było też posmakować piw z małego browaru Skřečoňský žabák, które było dobre, ale nie zapamiętałam go jako wyjątkowego poza interesującymi etykietami:skreconsky_zabak_11

Od organizatorów WFP mam potwierdzenie, że na stoisku Kufli iKapsli będzie dostępny mój ukochany Primator, ale myślę, że to piwo jest na tyle popularne wśród Czechofilów, że nie trzeba go przedstawiać.

UWAGA- Konkurs

Do wygrania karnet na Warszawski Festiwal Piwa. Otrzyma je osoba, która jako pierwsza odpowie na pytania:

  1. Co to jest ŽATECKÝ ČERVENÁK i gdzie można go znaleźć?
  2. W którym browarze pracował Václav Havel
  3. Co na etykietach czeskiego piwa oznaczają wartości „10%”  lub „12%” ?

Odpowiedzi przysyłajcie na adres: czeskaholka@gmail.com

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: