Czeskie środy: Prywatny wszechświat | 13.07 o 20:30

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu CZESKIE ŚRODY w kinie Wisła. 13 lipca wyświetlimy dla „Prywatny wszechświat” Heleny Třeštíkovej, twórczyni, która była już bohaterką naszych spotkań – w zeszłym roku prezentowaliśmy jej głośną „Katkę”.

O REŻYSERCE :

Heleny Třeštíková – absolwentka FAMU (Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) na kierunku filmu dokumentalnego. Jej kariera reżyserska rozpoczęta w latach 70-tych, trwa nieprzerwanie do dzisiaj, w tym czasie zrealizowała około 400 filmów. Třeštíková ma bardzo specyficzny system pracy i realizacji filmu, który polega min. na obserwacji i portretowaniu swoich bohaterów w różnych odstępach czasu na przestrzeni czasami wielu wielu lat. Widz oglądający film ma niejako możliwość pełnego wniknięcia w życie dokumentowanej postaci, obserwacji zmian, które w niej zachodzą oraz w jej środowisku.

1d54f2fd437715

O FILMIE:

Film „Prywatny wszechświat” prezentuje historię „podstawowej komórki społecznej” jaką jest rodzina i wydarzenia, które jej dotyczą a które dzieją się na przestrzeni – bagatela – 37 lat. Akcja rozpoczyna się 1974 roku, kiedy to młode małżeństwo – Petr Kettner i Jana Pfefferova przeprowadza się i zamieszkuje – razem z rodzicami – w jednopokojowym mieszkaniu w Pradze, wkrótce rodzi się ich pierwsze dziecko – Honza… Splatając losy i ewolucję bohaterów z historią Czech udaje się reżyserce stworzyć wyjątkowy obraz pokazujący zwykłych ludzi i ich problemy w kontekście wydarzeń na które bardzo często nie mają wpływu. Dla widza z Polski film stanowi znakomitą okazję by przyjrzeć się Czechom w inny niż dotychczas, pozbawiony stereotypów sposób.

Prelekcję przed filmem wygłosi Jacek Dziduszko, filmoznawca, animator kultury.

Po debacie zapraszamy na piwo w zniżkowych cenach za okazaniem biletu do Czeskiej Piviarni na Marymoncie
(ul. Popiełuszki 19/21, piętro 1, pawilon 21)
_________

Czeskie Środy: „Prywatny wszechświat” Heleny Třeštíkovej, czyli efekt pracy 40-tu lat filmowania!
środa, 13 lipca, 20:30
bilety: 14 zł

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: