Przedpremierowy pokaz „Zagubionych” Petra Zelenki 14 września o 20:30 w kinie Wisła

We wrześniu zapraszamy na kolejne, cieszące się niezmiernym zainteresowaniem spotkanie z z cyklu CZESKIE ŚRODY w kinie Wisła. 14 IX o godz. 20:30 zaprezentujemy „Zagubionych”, pierwszy od ośmiu lat film wielokrotnie nagradzanego i znanego w Polsce reżysera Petra Zelenki („Rok diabła”, „Guzikowcy”, „Bracia Karamazow”). Pokaz będzie polską przedpremierą – film wchodzi na ekrany kin dopiero 14 października.O FILMIE:

pobrane Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych i lubianych w Polsce współczesnych czeskich reżyserów, twórca „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, nie traci humoru i pełnego dystansu spojrzenia na rzeczywistość.

unnamedJego „Zagubieni” zaczynają się jako opowieść o dziennikarzu śledczym na tropie skandalu. 2008 rok, w mediach trwa dyskusja o układzie monachijskim sprzed siedmiu dekad, gdy francuski premier Édouard Daladier zdradził Czechów i wszedł w alians z Hitlerem. Ambasador Francji w pojednawczym geście przywozi do Pragi papugę zmarłego polityka. Zapomina jednak, że ptak mówi. Czasami bardzo niewygodne rzeczy. Nagle film Zelenki odwraca się o 180 stopni. Reżyser zamienia typową komedię w przewrotny mockument. Tworzy satyrę o niezwykle długim ostrzu. Drwi z Czechów, ich stosunku do przeszłości i codzienności, z narodowych stereotypów i obrazu Francuzów. Z ciętym humorem odtwarza też proces produkcji filmów: łatanie dziur i błędów, bełkotliwe wypowiedzi aktorów w wywiadach, dostosowywanie artystycznych wizji do budżetów. Nie zapomina również wbić szpili polskim reżyserom. Przede wszystkim pokazuje jednak, jak nieustannie od nowa pisze się historię. A wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: „Czesi to śmiejące się bestie.”

NAGRODY:

Czeski Lew 2016 za najlepszy scenariusz (Petr Zelenka)
Czeski Lew 2016 za najlepszy montaż (Vladimir Barak)
14 nominacji do pozostałych kategorii (Czeski Lew)
Nagrody Czeskiej Krytyki Filmowej 2015 dla Najlepszego Filmu, za Scenariusz i Reżyserię

Spotkanie z twórcami poprowadzi dziennikarz filmowy i animator kultury, Jacek Dziduszko.

Po spotkaniu zapraszamy na piwo w zniżkowych cenach za okazaniem biletu do Czeskiej Piviarni na Marymoncie
(ul. Popiełuszki 19/21, piętro 1, pawilon 21)
_________

CZESKIE ŚRODY w kinie Wisła: „Zagubieni” Petra Zelenki – przedpremiera!
środa, 14 października godz. 20.30
bilety: 14 zł

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, ŻE PAŹDZIERNIKOWE CZESKIE ŚRODY OBFITOWAĆ BĘDĄ RÓWNIEŻ W MOC ATRAKCJI: w ramach śród odbędzie się mini-przegląd Kino Na Granicy w drodze oraz pokazy dwóch przedpremierowych filmów: „Ja, Olga Hepnarova” oraz „Opieka domowa.” Zaprosimy też widzów na lampkę wina morawskiego oraz rozlosujemy sprośród nich liczne gadżety.

Partnerzy: Czeskie Centrum w Warszawie, Jestem Czechofilem, Czeska Piviarnia, Kino na Granicy

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: