Kobieta z lodu- dobry czeski film, który warto obejrzeć

Czeskie filmy w Polsce są lubiane. Kojarzą się z czeskim poczuciem humoru, swobodą obyczajów… „Kobieta z lodu” („Bába z ledu”) trochę taka jest, ale jest też o czymś dużo ważniejszym. Może dlatego nie doczekała się szerszej dystrybucji?

Główną bohaterką jest Hana, matka dwóch dorosłych synów, której mąż już dawno nie żyje. Jej życie jest poukładane- ma zajmować się wnukiem, swojego bogatszego syna, robić obiady, sprzątać i co sobota przelewać zupę z gara do wazy, bo tak chciałby ich świętej pamięci ojciec. Punktem zwrotnym jest poznanie Broni, emeryta, który należy do klubu morsów. Hana zaczyna się buntować przeciw rodzinie i dbać o swoją niezależność. W finale obraca się to przeciw niej, ale myślę, że nie żałuje swojej decyzji.

Mimo, że film był grany tylko w kilku polskich kinach, to mam nadzieję, że niedługo będzie można go obejrzeć na jakiejś platformie VOD, więc nie będę zbytnio spoilerować fabuły, a opiszę co mnie ujęło w tym obrazie.

Czesi bezustannie mnie zachwycają swoim podejściem do różnych tematów. Tutaj tematem jest dojrzałość. Hana jest przez swoje dzieci traktowana jak ktoś pomiędzy ubezwłasnowolnionym dzieckiem a służącą, która ma spełniać ich zachcianki. Reżyser, Bohdan Sláma świetnie nakreślił bohaterów- nikt nie jest jednoznaczny. Hana podejmuje decyzję, że chce żyć inaczej i zaryzykować wszystko. Mogło się skończyć happy endem, jednak nie, bo życie nie jest takie proste.

Po wyjściu z kina byłam przede wszystkim zachwycona tym, że nie jest to kolejny film oparty na prostym schemacie, typu „miłość zwycięża”, ale reżyser chce nas skłonić do refleksji. Film na pewno warto podsunąć osobom, które uważają, że są już „za stare na…”( w miejsce kropek można dowolnie wpisać: podróże, miłość, zmiany itp.). Bohaterka próbuje. Może nie do końca jej się to uda, ale jak wspomniałam powyżej- na pewno zyskała odwagę do podejmowania własnych decyzji.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: