Zaproszenie na spotkanie z Jachymem Topolem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wybitnym czeskim pisarzem, Jachymem Topolem, które odbędzie się 22 października o godz. 19:00 w Klubie Komediowym (ul. Nowowiejska 1).

Darmowe wejściówki na spotkanie są dostępne w Klubie Komediowym oraz w księgarni Wydawnictwa Czarne (ul. Marszałkowska 43/1, wejście z bramy, 1 piętro).

Link do wydarzenia TUTAJ

JÁCHYM TOPOL

WRAŻLIWY CZŁOWIEK

Przekład Dorota Dobrew

To historia jak żadna inna: Buras, podstarzały wędrowny aktor, jego kobieta Soňa i dwóch synów przemierzają Europę od festiwalu do festiwalu, od kłopotów do kłopotów. A kiedy w końcu uda im się wrócić w dawno opuszczone rodzinne strony nad brzegiem Sazawy, zastaną kraj zupełnie inny od tego, który został w ich pamięci.

To historia o włóczęgach, dziwkach, drobnych przestępcach i chuliganach, o ludziach, którzy żyją według własnych zasad, a ich głównym celem jest – przetrwać. Są brutalni, ale w głębi serca wrażliwi, są prości, ale rozprawiają o filozofii. Muszą się zmienić, ponieważ ich świat odchodzi w przeszłość, a nowy rządzi się zupełnie innymi prawami.

To historia o miłości i śmierci, o religii, rodzinie i przyjaźni, o polityce, uchodźcach i populizmie. I choć jej bohaterowie wydają się od nas tak odmienni, możemy przeglądać się w nich jak w krzywym zwierciadle.

„Topol galopuje ze swoimi bohaterami od przygody do przygody – i wyszłaby mu pewnie barwna, kapitalnie ubrana w słowa powieść łotrzykowska, gdyby nie pewien naddatek: szalony taniec jest tu tańcem ze śmiercią, a karnawałowa zabawa odbywa się na samym dnie bytu, wśród sponiewieranych, umęczonych dusz. Czechy we „Wrażliwym człowieku” są lunatyczne, podświadome, turpistyczne, pijane — innymi słowy, bardzo słowiańskie. Niezwykła, choć niewygodna książka.”

– Piotr Kofta

Jáchym Topol (ur. 1962) – prozaik, poeta, tłumacz i autor tekstów piosenek, jeden z najważniejszych czeskich twórców swojego pokolenia. W Polsce ukazały się m.in. jego powieści SiostraAniołDroga do BugulmyStrefa cyrkowaWarsztat diabła i Nocna praca, książka Supermarket bohaterów radzieckich oraz zbiór wierszy Kocham cię jak wariat. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Egona Hostovskiego i Nagrody im. Jaroslava Seiferta, Nagrody Państwowej za Literaturę. Od wielu lat pracuje jako dyrektor programowy Biblioteki Václava Havla w Pradze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: