II Zlot Czechofilów

II ZLOT CZECHOFILÓW – RELACJA

Sobota 14 mają zaczęła się dla mnie bardzo nerwowo. Nie dość, że czekał mnie II Zlot Czechofilów to jeszcze spotkanie z tak ważnym dla mnie gościem czyli Petrem Sabachem.

Godzina 17.00, sala powoli się zapełnia. Zjawił się nasz gość z cała swoją „świtą”. Sympatyczna Julia , która dzielnie tłumaczyła gościom z czeskiego oraz pozostałych dwóch reprezentantów wydawnictwa Afera. Spotkanie odbyło się w ramach promocji książki „Gówno się pali” i nawet ja nie sądziłem, że przyjdzie tylu chętnych, żeby zgłębić tajniki czeskiego humoru.

Pert Sabach nie zawiódł. Zabawnie odpowiadał na pytania słuchaczy. Dyskusja była bardzo luźna i swobodna. Od literatury, przez stereotypy na temat Prażan i Morawian, kończąc na prywatnych opowieściach autora na temat jego babci i cioci. Sabach wspominał też o swoich studentach i przekonywał, że nie jest wymagającym nauczycielem. Dowcip płynął z ust Sabacha w każdym zdaniu sprawiając słuchaczom coraz większą radość. Świetnie przekomarzał się z tłumaczką Julią – ich wesołym dogryzkom nie było końca. Historie o bolszewkiach i cioci „Tulipanowej”  wszystkim Czechofilom pozostaną na długo w pamięci.

Sabach zauważył, że Polska to ogromny kraj i wszędzie jest daleko. Czesi z Pragi do Brna mają 220 km kiedy u nas wszystkie miasta są tak daleko od siebie. Poza tym, był bardzo dyplomatyczny i na pytanie co mu się w Polsce nie podobało odpowiedział: „Wszystko się podobało”.

Po ponad godzinie nastąpiło wręczenie autografów. Goście zgromadzeni w kawiarni Wrzenie Świata „zaatakowali” Sabacha już pod toaletą a poźniej nawet na papierosie :) Ten widok był bezcenny.

Niketórzy oprócz książki „Gówno się pali” (Wyd. Afera) poprosili o podpis na wydawnym przez Good Books (także z Wrocławia), cyklu „Czeskie opowieści” w którym zebrano opowiadania o miłości napisane przez czeskich autorów.

Oprócz Haliny Pawlovskiej, Ivy Pekarovej, Danieli Fischerovej znalazł w tym tomiku wydany właśnie w krótkiej formach Petr Sabach. Czeskie Opowieści to nowa seria książek wydawnictwa Good Books, która prezentuje utwory autorstwa najbardziej znanych i cenionych czeskich autorów. Są wśród nich zarówno nestorzy prozy jak i młodzi gniewni czeskiej literatury. Różne pokolenia i różne spojrzenia na świat, życie i codzienne kłopoty pomogą zrozumieć czytelnikom czym jest teraz czeski sen i jak daleko (a może jak blisko) mu do filozofii pewnego dobrego wojaka. Elementem łączącym opowiadania w poszczególnych tomach jest wspólna tematyka. W 2008 roku ukazał się pierwszy tom serii pod tytułem Zdrowych i wesołych…, który został znakomicie przyjęty, zaś w 2009 tom drugi O kobietach…

Więcej o pozycjach wydawnictwa Good Books w następnym poście.

Po spotkaniu udaliśmy się wielką grupą do pubu Czeska Baszta. Czarna Hora smakowała tak samo dobrze jak podczas I Zlotu Czechofilów. Niestety Kofoli zabrakło. Ale za to rekompensatą były nowe osoby. Objawili się nowi Czechofile, pasjonaci Czech i czeskiej kultury. Uwielbiam ten moment gdy następuje ten czeski „coming out”. Bardzo miło było mi się spotkać również z osobami, które już poznałem 26 marca. Ciesze się, że udaje się nam jednoczyć, spotykać wspólnie i wymieniać poglądami.

Dziękuję Wam, Czechofile!!!


DSC01880.JPGDSC01866.JPGDSC01875.JPGDSC01885.JPGDSC01883.JPG

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: