CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

Marihuana na receptę

Bardzo możliwe, iż 1 stycznia 2013 r. marihuana zniknie ze spisu substancji zakazanych w Czechach. Pierwszy krok w tym kierunku wykonała niższa izba czeskiego parlamentu, która w piątek, 7 grudnia uchwaliła nowelizację prawa o narkotykach. Dzięki niej możliwe będzie wykorzystanie konopi indyjskich w celach leczniczych, w przypadku takich chorób jak np. stwardnienie rozsiane, rak, choroba Parkinsona czy AIDS.

Prace nad nowelizacją ustawy o substancjach uzależniających trwały rok. Według jej założeń, w pierwszym roku po zalegalizowaniu, marihuana jako środek leczniczy sprowadzana będzie z Holandii. Później wydane zostaną specjalne pozwolenia na uruchomienie, kontrolowanych przez państwo plantacji konopi, co ma wpłynąć na obniżenie kosztów jej produkcji i dostępność leku dla chorych. Na tym etapie prac, nie zostało bowiem jeszcze określone czy leczenie z wykorzystaniem marihuany, będzie refundowane ze składek ubezpieczenia zdrowotnego. Jedno jest jednak pewne: marihuana jako lek ma być dostępna wyłącznie na elektroniczne recepty, gwarantując pełną kontrolę jej dystrybucji.

Nowelizacja prawa, dzięki któremu możliwa będzie legalizacja marihuany do celów leczniczych, została podjęta przez izbę niższą czeskiego parlamentu w piątek, 7 grudnia. Aby weszła w życie konieczna jest jeszcze zgoda izby wyższej (senatu) oraz prezydenta. Najwcześniej marihuana na receptę może pojawić się w czeskich aptekach na wiosnę przyszłego roku.

Stefan Mańka, www.gazetacodzienna.pl 

Reklamy

Informacja

This entry was posted on 10 grudnia 2012 by in Społeczeństwo and tagged .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: