CZECHOFIL

NAJLEPSZY BLOG O CZECHACH

Czesi nękają Polaków na Zaolziu

Zaczęło się od dewastacji. Nieznani sprawcy zniszczyli pomnik gen. Šnejdárka w Czeskim Cieszynie. Podejrzenia padły na Polaków. Dlaczego? Bo wszyscy tam wiedzą, że dla Polaków mieszkających na Zaolziu, Šnejdárk to „zbrodniarz wojenny”, na którego rozkaz żołnierze strzelali do cywilów. Teraz policja przesłuchuje wiec polskich działaczy, a do urzędów trafiają donosy na naszych rodaków – alarmuje ”Rzeczpospolita”.

pomnik

Czeski generał Josef Šnejdárek pełnił funkcję wodza naczelnego wojska czechosłowackiego w konflikcie granicznym na Śląsku Cieszyńskim tuż po pierwszej wojnie światowej. Dla Czechów to bohater, ale dla Polaków to postać kontrowersyjna.

 Do dewastacji jego pomnika doszło przed Bożym Narodzeniem. Na nagrobku Šnejdáraka na szczycie góry Polední wandale namalowali czerwonym sprayem swastykę. Dla mieszkających za Olzą Czechów to cios. Generał jest bowiem ich bohaterem, który w 1919 roku odzyskał z rąk Polaków część Śląska Cieszyńskiego. Dlatego są oni przekonani, że sprawcami zniszczeń są Polacy.

Tamtejsza policja przesłuchała już w tej sprawie prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józefa Szymeczka. Zamierza też wezwać wszystkie osoby, które do tej pory publicznie wypowiadały się w sprawie pomnika gen. Šnejdárka.

Wiceprezes Kongresu Polaków, mieszkający w Wędryni Rudolf Moliński, zastanawia się, skąd nowe napięcie w stosunkach polsko-czeskich na Zaolziu. Jego zdaniem mogła się do tego przyczynić kolejna rocznica starć z 1919 roku. – My mieliśmy swoją uroczystość na cmentarzu w Stonawie, Czesi – na cmentarzu w Orłowej, gdzie z kolei pochowani są ich polegli w tamtych walkach żołnierze – mówi.

– Jest bardzo zła atmosfera, jakieś zaczepki, prowokacje. Dlaczego? Nie wiem, naprawdę tego nie rozumiem – podkreśla Józef Szymeczek. Nie chce o tym mówić, ale wiadomo, że donosy i żądania zwolnienia go z pracy trafiły i do jego czeskiego pracodawcy.

WIĘCEJ: „Rzeczpospolita”

Reklamy

4 comments on “Czesi nękają Polaków na Zaolziu

 1. Dan23
  21 października 2013

  Czeska policja przesłuchuje polskich działaczy dlatego że wcześniej, przed dewastacją pomnika bardzo ostro krytykowali tą inicjatywę i żądali usunięcia tego pomnika.

  gen Śnejdarek jest czeskim bohaterem nie tylko za Zaolzie ale i za zwycięską kampanie na Słowacji przeciwko bolszewickiej Węgierskiej Republice Rad (maj-czerwiec 1919r).

  Zbrodnie i przestępstwa czeskich żołnierzy w czasie wojny siedmiodniowej 1919r są faktem – więc pytanie i problem nie w tym czy takich takich czynów dochodziło tylko jaka była ich skala i „forma”. Część najbardziej drastycznych relacji świadków i uczestników tych wydarzeń dot. np. mordu w Stonawie – nie zgadza sie z dokumentami, zdjęciami archiwalnymi itp.

  Mimo, że Śnejdarek z honorami oddał ciało kpt. Hallera to jakąś odpowiedzialność na pewno ponosi np. za brak choćby symbolicznej kary dla tych czeskich żołnierzy którzy popełnili takie przestępstwa.
  Jednak trzeba też pamiętać o ogólnym zdziczeniu i brutalizacji prowadzenia wojny (4 lata krwawych walk na frontach I WW zrobiło swoje) co nie usprawiedliwia jednak przestępstw i zbrodni wojennych – a takie przypadki miały miejsce – jak zresztą w każdej ówczesnjej wojnie… .

 2. SAM
  22 lutego 2013

  A mnie ogarnia wstyd i zażenowanie. Z całym szacunkiem dla naszej mniejszości, bo nikogo nie obwiniam za powstałą sytuację… Doceńmy co mamy, bo z tego co mi wiadomo wg przepisów unijnych polskie napisy na Zaolziu wiszą bo wiszą – z przyzwyczajenia. Dobrze że Czechy to nie Litwa.

 3. czechy1996
  10 lutego 2013

  Strasznie irytują mnie takie sytuacje? Po co ktoś dotyka pomniki? Jeśli komuś nie pasuje ten człowiek, a tym bardziej Polakowi to niech opuści Czechy i nie dewastuje tego pięknego kraju. Żałosne. Nie wiem po co w ogóle jakieś Kongresy są w Czechach . Skoro terytorium leży w Czechach to po co Polacy maja prawo mieć tam gazety, szkoły itd. ? Rozumiem, ze mieszka tam mniejszość ( i te warunki mniejszości są w ogóle okropne) , ale zasady powinny być takie jak są w całych Czechach. Litwini tez się z tym meczą. To jest czeski teren…. Później dochodzi właśnie do takich skandalów.

 4. jarek
  7 lutego 2013

  okokok. Materiał z Rzepy znam. Możesz sprawę jakoś kompetentnie skomentować? Coś dorzucić?
  [choćby to na ile prawdziwe sa polskie zarzuty o to, że generał z pomnika odpowiedzialny jest za mordy na polskich jeńcach]

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Informacja

This entry was posted on 6 lutego 2013 by in Historia, Społeczeństwo and tagged , , .

KONTAKT

czeskaholka@gmail.com

FACEBOOK

facebook.com/czechofile

CZECHOFIL

© Czechofil 2010-2016. All rights reserved.

ARCHIWUM

%d blogerów lubi to: