Polska kuchnia jest pełna mięsa, warzyw i grzybów. Szkoda, że o niej Czesi wiedzą tak samo mało jak i Polacy o tej naszej czeskiej. Afery spożywcze z polską żywnością wcale nie sprzyjają wspólnemu poznawaniu…
Przez to, że w Pradze, ani w ogóle w całym regionie znalezienie polskiej restauracji graniczy z cudem, człowiek który się rozkochał w polskim bigosie musi się bardzo nagimnastykować, by móc go skosztować.
Tym, którzy bigosu jeszcze nie jedli, polecam właśnie ten artykuł.
Polska słynie ze świetnych wędlin, ale to właśnie bigos jest prawdziwym rarytasem. Na szczęście udało mi się ten rarytas dostać w Hotelu Ambassador, w którym odbywał się trzeci czesko-polski zjazd Klubu Polskiego oraz polskiej Ambasady.
Bigos – mieszanka dwóch rodzajów mięsa wieprzowego i wołowego, kiełbasy, grzybów i kapusty – to najbardziej tradycyjna polska potrawa. Duża ilość przypraw, specjalna sztuka gotowania przez długi czas na wolnym ogniu to czynniki odpowiadające za smak bigosu. Właśnie długi czas przygotowania sprawia, że tak rzadko można go dostać w polskich restauracjach. W czeskich hospodach jedzenie podają w dwie minuty, jednak co to za filozofia położyć na talerz schabowego oraz kilka ziemniaków. W Polsce tak szybko podaje się tylko kebaba.
Z tego co wiem, polskie wędliny są ciężko dostępne w Czechach. Jeśli już się pojawią, najczęściej ich nazwy brzmią jakby były słowackie. Cechą polskiego salami jest jego wyśmienity skład: 100 gramów produktu ze 135 gramów mięsa.
Konkurencja w branży mięsnej w Polsce jest bardzo silna, a podniebienie Polaków bardzo wybredne. Oczywiście można kupić też zwykłe parówki czy słabej jakości kiełbasy, ale to właśnie jakość tych produkowanych domowymi metodami można porównać do jakości czeskiego piwa. I możesz z tą opinią dyskutować ile chcesz. Skończysz, gdy spróbujesz wspomnianego specjału.
Jeżeli Czech ma ochotę na coś orzeźwiającego i kwaśnego, powinien sobie zjeść polskiego kiszonego ogórka. Kiszone ogórki są nieodłącznym elementem polskiej kuchni a także polskiej kultury! Wraz ze smalcem i domowym żytnim chlebem (którego ciężko uświadczyć w polskim sklepie – red.) stanowią niezwykle smakowitą przekąskę na wszelkiego rodzaju domówkach i przyjęciach. Jeśli któryś z waszych polskich znajomych zaoferuje Wam tę niezwykłą kombinację smaków – nie wahajcie się ich skosztować.
Po skończonej uczcie nadszedł czas na tańce przy polskiej i czeskiej muzyce. Okazało się, że Ewa Farna uważana jest w Polsce za wielką gwiazdę (w przeciwieństwie do Czech), a Mládkowy Jožin z bážin
pojawił się w Polsce trzydzieści lat po jego czeskiej premierze! Poza tym wydaje się, że każdy Polak kocha Jaromira Nohavicę…
Polacy według badania CBOS lubią Czechów najbardziej ze wszystkich narodów. Jest to sympatia/miłość bardziej romantyczna/platoniczna niż realna. Czech w oczach Polaka to Szwejk, ateista i wiecznie uśmiechnięta osoba. Niestety poza tym Polacy o Czechah wiedzą mało. Na pewno nie wiedzą jakie są czeskie typowe dania.
Ja wiem jedno: łączy nas na pewno okrzyk zachwytu nad smacznymi potrawami czyli słowo „mniam” (czes. Mňam!)
Martin Ehl, szef działu zagranicznego ihned.cz
Leczo jest czeskie??? Szok.
Jestem Czechem i żyje w Polsce bardzo długo. Polska kuchnia jest dobra i zdrowa. Zaś kuchnia czeska, jest smaczniejsza i bardzej wyrafinowana. Z Czech pochodzą takie dania jak, Bramborak – w Polsce mylnie oznaczono to danie – Placki po węgiersku, to samo dotyczy dania Leczo, też jest to danie czeskie, Gulasz wieprzowy lub wołowy- też danie czeskie! Na Węgrzech gulasz , jest zupa mięsna s kartoflami, zacierkami i żółtą papryką. W Czechach bardzo popularne danie jest ” Knedlo-Zelo-Weprzo” To jest pieczony boczek s sołą, pieprzem i kminkiem. Zasmażona kapusta o smaku słodko kwaśnym, i knedliki. Knedlików jest bardzo dużo gatunków. Akurat do tego dania stosuję się z ciasta drożdiowego s pokrojoną bulką . Bardzo popularne są sosy s ryżem, makaronem i knedlikami. Niektóre sosy: Svíčková, Znojemská, Štěpánská, Cikánská pečeně, Koprová, Rajská. Z wegetarianskich dań: Smažený sýr – to jest panierowany w bulce, jajku i mleku ser edam, daję sie s ziemniakami i sosem tatarskim.
Na 100% , Leczo jest danie czeskie! Poduszone na cebuli mięso wieprzowe/ najlepiej boczek/, lub kielbasa, papryki do tego dania są stosowane białe -leczówki, absolutnie nieużywać kolorowych papryk! Z przypraw – kminek, pieprz , sól. Jeżeli jest mięso miękke krojimy paprykę, pomidory. Przed zakończeniem wbijamy jajka. Podajemy s kartoflami lub pieczywe.
Ja po matce jestem Czechem a po ojcu Węgrem. Doskonale znam kuchnię czeską i węgierską!
Można linka do oryginalnego artykułu?