Praga jak Londyn?

Władze Pragi chcą wprowadzić zakaz wjazdu starych aut do centrum miasta. Jest to działanie na rzecz poprawy powietrza w centrum metropolii. Zostanie wytyczona strefa, wjazd do niej ma być płatny.

Granice stref. I foto: idnes.cz
Granice stref. I foto: idnes.cz

Do ścisłego centrum Pragi zakaz wjazdu będą miały auta wyprodukowane przed pierwszą połową lat dziewięćdziesiątych. Właściciele nowszych wozów, które spełniają normy emisji spalin, uiszczą opłatę w wysokości 80 koron.

 Liczba aut w Pradze lawinowo wzrosła. Jeszcze w roku 1990 było w stolicy Czech około 340 tys. samochodów. W chwili obecnej po praskich drogach codziennie jeździ 720 tys. pojazdów. Zwiększenie się liczby auto to problem przede wszystkim dla mieszkańców – zanieczyszczone powietrze, korki oraz brak miejsc parkingowych.

 Władze Pragi liczą, że właściciele starych aut dzięki nowym przepisom zakupią nowe pojazdy oraz że zmniejszy się liczba aut w centrum. Włodarze wzorują się na innych europejskich miastach, takich jak na przykład Londyn. Najważniejszą kwestią jest jednak wielkość strefy, do której nie będzie można wjeżdżać starymi autami. W tej chwili miejscy specjaliści pracują nad jej ustaleniem.

 Na chwilę obecną są dwie opcje. Osobiście preferuje tę mniejszą obejmującą ścisłe centrum Pragi. Druga koncepcja przewiduje teren zamknięty od wschodu tunelem Blanka, od północy Holešovicami, oraz Vinohradami i częścią Malešice. – mówi radny Radek Lohynský.

 

Auta będą oznakowane specjalnymi kolorowymi nalepkami: zielona – najnowsze auta, żółte – auta wyprodukowane po 1997 roku i czerwone – data produkcji przed 1993 rokiem. Auta z silnikiem diesla wyprodukowane przed 1997 rokiem nie będą oznakowane żadną nalepką.

 W ustawie zagwarantowany będzie wjazd do chronionej strefy aut pogotowia i służb oczyszczania miasta, bez względu na to kiedy pojazdy tych służb były wyprodukowane.

 Głosowanie nad wprowadzeniem Strefy Małej Emisji odbędzie się jeszcze w tym roku. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska twierdzi, że Ustawa mogłaby wejść w życie w 2015 roku. 

Źródło: idnes.cz

Reklama

Jedna myśl na temat “Praga jak Londyn?

  1. Dobry pomysl, szkoda ze tych samochodow wzrasta tylko powietrze zatruwa, ale coz czasem naprawde potrzebne jest auto.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: