Czeski National Geographic: Poznaj polskę [ZDJĘCIA]

Pod koniec maja czeska redakcja National Geographic Traveler wydała numer zatytułowany „100 twarzy Polski”. Jest w całości poświęcony kulturalnym i przyrodniczym ciekawostkom w naszym kraju, który w świadomości Czechow funkcjonuje jako mało atrakcyjny. Ze znakomitym efektem pokazaliśmy Czechom na co stać Polskę.

Zobacz również: [100 twarzy Polski w czeskim NG]

1. KATOVICE – KATOWICE. Stolica województwa śląskiego i wschodniej części Górnego Śląska; jest miastem przemysłowym, ale też ma swoją unikatową listę zabytków z modernistycznym Drapaczem Chmur na czele.

2. KLADSKÁ KOTLINA – KOTLINA KŁODZKA. Otoczona pięcioma pasmami górskimi Sudetów Kotlina Kłodzka jest na pewno jedną z najbardziej urokliwych dolin w południowej Polsce. Wysokość gór nie przekracza 1,5 tys. m n.p.m. Najwyższy szczyt, Śnieżnik, ma 1425 m n.p.m. Stolicą Kotliny Kłodzkiej jest Kłodzko z XVII-wieczną twierdzą i zabytkową starówką. Miasteczko leży 200 km od Pragi.

klodzko

3. KRKONOŠE – KARKONOSZE. Najwyższe pasmo Sudetów i Czech aż w 70% znajduje się po stronie czeskiej. Najwyższą górą w Karkonoszy jest Śnieżka, która liczy niewiele ponad 1600 m n.p.m. Przez szczyt i dalej grzbietem pasma górskiego biegnie granica Polski i Czech.

4. TATRY. Są najwyższym pasmem górskim Karpat, które ciągną się przez ponad 1000 kilometrów i docierają m.in. do Czech. Same Tatry leżą po stronie polskiej (mniejsza część) i słowackiej, gdzie znajduje się najwyższy szczyt w tej części karpackiego półksiężyca – Gerlach (2655 m n.p.m.). U nas dominują tylko o 150 metrów niższe Rysy, które leżą w wyższej części polskich Tatr, a więc w Tatrach Wschodnich. Zachodnie, łagodniejsze oblicze Tatr tworzą doliny z największą w Polsce Chochołowską na czele.

5. KRAKOV – KRAKÓW. Bez wątpienia Kraków ze swoimi symbolami, z sukiennicami i Wawelem na czele, jest najszybciej kojarzony z naszym krajem przez obcokrajowców. Do zestawienia czeskiego NG Traveler trafił wraz z pobliskimi atrakcjami, z których chyba najważniejsza znajduje się w Wieliczce.

6. VRATISLAV – WROCŁAW. Wrocław nazywany jest Wenecją Północy tak samo jak Amsterdam i Petersburg. Wszystkie trzy miasta łączą? mosty, ale oczywiście nie dosłownie. W każdym z nich jest ich po prostu mnóstwo, we Wrocławiu przynajmniej sto. Jeżeli do tej sumy doliczyć wiadukty i kładki, które spinają m.in. wyspy na Odrze, Wrocław miałby ich ponad dwa razy więcej. Miasto jest czwartą metropolią w Polsce pod względem liczby ludności i piątą, jeżeli chodzi o powierzchnię. Bijącym cały rok sercem Wrocławia jest Rynek, który otaczają zabytkowe kamienice (nie licząc szpecącego miejski krajobraz budynku banku).

wroclaw7. GRODZISKO W BISKUPINIE. To łużycka osada najprawdopodobniej z VIII wieku; powstała na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim. Wiadomo, że gród był zamieszkany przez około 150 lat, ale przyczyny opuszczenia go nie są do końca znane. O jego istnieniu jako pierwsi dowiedzieli się miejscowi chłopi w 1933, kiedy dużo wyższy niż w dawniej poziom wody w jeziorze zaczął opadać, odsłaniając elementy grodziska. Dziś działa tutaj skansen.

8. TROJMESTI – TRÓJMIASTO. Najpierw po kolei: Gdynia, Sopot, Gdańsk, a teraz „jak leci”: piaszczyste plaże, roztańczone knajpy, w których słychać nuty szant, letnimi nocami tętniące życiem bulwary – i w Gdyni, i w Sopocie, i w Gdańsku jest pięknie. Perłą Trójmiasta jest oczywiście Gdańsk, ale bez Gdyni (z najpiękniejszą plażą u podnóża Klifu Orłowskiego) i Sopotu (gdzie woda w morzu jest ponoć najcieplejsza) Pomorze Wschodnie nie byłoby tak fascynujące.

9. ČENSTOCHOVÁ – CZĘSTOCHOWA. Znana jest jako miasto pielgrzymkowe i rzeczywiście, Sanktuarium i klasztor paulinów na Jasne Górze są jej najmocniejszą stroną. Do cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanej też Czarną Madonną, co roku pielgrzymują 4 miliony katolików! z całego świata.

10. GNIEZNO. Jest pierwszą stolicą Polski i najstarszą metropolią kościelną w kraju. Miasto istnieje od ponad tysiąca lat, ale ślady pierwszego osadnictwa w miejscu, gdzie się znajduje, są jeszcze starsze, sięgają nawet 10 tys. lat wstecz.

11. BIESZCZADY. Są częścią Beskidów Wschodnich i jeszcze większych Karpat. Dzielą się na Bieszczady Wschodnie, położone na terytorium Ukrainy, i Bieszczady Zachodnie, które leżą w obrębie Ukrainy, Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt, Pikuj, ma 1405 m n.p.m. i znajduje się po stronie ukraińskiej. Bieszczady cechuje o niebo łagodniejszy pejzaż niż Tatry, są pokryte połoninami, które przecinają szlaki piesze i konne (prowadzi tędy najdłuższy w Polsce Transbeskidzki Szlak Konny).

12. LUBLIN. Choć jest nieduży, tętni życiem, szczególnie życiem studenckim (jeszcze niedawno było tu przynajmniej 80 tysięcy studentów). Lublin jest jednym z najmniejszych miast akademickich w Polsce, jednak biorąc pod uwagę listę atrakcji, nie ma się czego wstydzić. Ma do zaoferowania przede wszystkim dużo kultury. Mimo że w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pokonał go gigant-Wrocław, miasto ma olbrzymi potencjał. Coroczna Noc Kultury wystarczy, by się o tym przekonać.

lublin13. POBŘEŽI BALTU – WYBRZEŻE BAŁTYKU. Od Świnoujścia po Braniewo – jest piaszczyste i w sezonie tylko miejscami puste. Choć na południu mamy tylko po 30% Tatr i Karkonoszy, na północy możemy się pochwalić kawałkiem ładnej ziemi. Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego liczy prawie 800 kilometrów. Jest usiane rybackimi wioskami, miasteczkami, które żyją tylko latem i letnimi stolicami Polski (Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka).

14. TORUN – TORUŃ. Stary, poczciwy Toruń to miasto z duszą, które każdego roku doceniają nie tylko turyści. Jest małym, ale szalenie atrakcyjnym miastem akademickim ze świetnym Uniwersytetem. Zabytkowa starówka Torunia od szesnastu lat gości na liście UNESCO, a miasto zaskarbiło sobie sympatię dziennikarzy m.in. Rzeczpospolitej i National Geographic Polska, którzy zaliczyli je do najpiękniejszych miejsc w kraju.

15. VARŠAVA – WARSZAWA. Zrównana z ziemią w czasie II wojny światowej Warszawa prawie niczym nie przypomina dziś starej, przedwojennej stolicy. Złośliwi mawiają, że to miasto nie ma duszy, ale wystarczy pobyć tutaj dłużej, by szczerze się w nim zakochać. Najłatwiej w pociętym uliczkami Starym Mieście, które w ciągu tylko 5 lat odzyskało dawny wygląd, a sporo później zostało wpisane na listę UNESCO. To jedyny na świecie przykład kompletnej odbudowy zabytków, powstałych między XIII a XX wiekiem. Spacerując w cieniu kamienic, ma się wrażenie, że Stare Miasto stanowi oddzielne miasteczko.

16. SANDOMIERZ. Miasteczko w województwie świętokrzyskim; leży na siedmiu wzgórzach, dlatego jest porównywane z Rzymem. Oprócz wyjątkowej lokalizacji jeszcze jedno łączy je z Włochami, a mianowicie „Ojciec Mateusz” – serial, który powstał w oparciu o włoską produkcję „Don Matteo”. Sercem miasteczka jest starówka z renesansowym ratuszem pośrodku.

sandomierz17. MAZURY. Pojezierze Iławskie i Mazurskie liczy w sumie około 4 tysięcy jezior i kanałów wodnych. Największe akweny to Śniardwy i Mamry. Mimo że Mazury cechuje najzimniejszy klimat w kraju, na który silnie wpływa sąsiedztwo Bałtyku, to prawdziwy raj dla żeglarzy. Nie bez powodu dostały nominację w konkursie na „7 nowych cudów natury”, który w 2011 roku zorganizowali Szwajcarzy. Mazury przegrały wtedy m.in. z Amazonką i wietnamską Zatoką Ha Long.

18. PŘEMYŠL – PRZEMYŚL. Jedno z najstarszych polskich miast, leży nad rzeką San. W tym roku Twierdza Przemyśl została laureatką unijnego konkursu EDEN na Najlepszą Destynację Turystyczną Roku. Potężny system fortyfikacji w Przemyślu powstał jeszcze w czasach wojny krymskiej. Obecnie jest zaliczany do największych obiektów militarnych na świecie, a w samej Europie zajmuje miejsce trzecie – po twierdzach w Antwerpii i w Verdun.

19. LODŽ – ŁÓDŹ. Chyba najszybciej kojarzy się z Manufakturą i Piotrkowską. To pierwsze to największe w kraju centrum handlowo-rozrywkowe, a drugie – liczący 4,2 kilometra długości pasaż handlowy, zwany też „biglem” lub „pietryną”, jeden z najdłuższych w Europie. Wokół Piotrkowskiej właśnie zbudowano, a następnie rozwijano Łódź.

20. LEŠNO – LESZNO. Nieduże miasto w Wielkopolsce między Poznaniem a Wrocławiem, w XVI i XVII wieku odegrało znaczącą rolę w historii Czech. Szczególnie po 1620 roku, kiedy miała miejsce bitwa czeskich protestantów z katolickimi Habsburgami pod Białą Góra, w której Czesi ponieśli klęskę. Leszno stało się wtedy miejscem, do którego uciekali prześladowani w Czechach husyci i gdzie tworzyli oni wspólnoty braci czeskich. Do dziś w mieście znajduje się kościół braci czeskich.

Więcej TUTAJ

Jedna myśl na temat “Czeski National Geographic: Poznaj polskę [ZDJĘCIA]

  1. heh czesi 🙂 Lublin choc nieduzy 🙂 Lublin jest wiekszy od Brna o ile mi wiadomo a w czechach mowi sie,ze cos jest „velke jako Brno” … eh…. czesi.. zakompleksiona banda odpadów, zrodlo taniego ruchania.. wszystko

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: