Jizdomat.cz robi furorę wśród Czechów

Już dziesiątki tysięcy Czechów wypróbowały wspólnej, umówionej przez internet jazdy autem. Portale oferujące tego typu usługi są bardzo popularne za naszą południową granicą. Jak działają i co oferują?

Strona startowa jizdomat.cz
Strona startowa jizdomat.cz

Najczęstszymi użytkownikami tego typu portali są mężczyźni mieszkający lub studiujący za granicą, którzy w tego typu sposobie podróżowania szukają oszczędności.

Największy z portali Jizdomat.cz ma 70 tys. zarejestrowanych użytkowników i wciąż się powiększa. Cel jest jeden – ochronić środowisko oraz zaoszczędzić środki na transport. Fenomen wspólnej jazdy rozpoczął się już 15 lat temu za granicą, ale w Czechach rozwinął na szeroką skalę w dobie kryzysu.

Najczęściej Czesi podróżują wspólnie do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji czy Holandii. W sezonie letnim ulubione kierunki to oczywiście Chorwacja czy Włochy – podaje Vit Dosoudil z portalu Spolujizda.cz. Każdy kierowca otrzymuje koronę za jeden przejechany kilometr. Z Pragi do Monachium wychodzi około 400 koron. Przy trzech pasażerach oraz podróży w dwie strony kierowca zarabia 2400 koron. 

To właśnie w rejonie Monachium żyje najwięcej Czechów i Słowaków. Zdarza się, że z tego typu usług korzystają całą rodziną w każdy weekend.

Ponad dwadzieścia tego tupu portali nie konkuruje między sobą. Ich celem jest popularyzacja wspólnej jazdy i ochrony środowiska. Właściciele stron chwalą się, że ich klienci łącznie w ciągu trzech lat zaoszczędzili ponad 11 milionów koron na biletach, a do powietrza przedostało się o 2,7 milionów kilogramów CO2 mniej. 

Jedna myśl na temat “Jizdomat.cz robi furorę wśród Czechów

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: