Baťa przenosi fabrykę z Chin na Morawy

Firma Baťa przenosi swoje fabryki z Chin i Indii do Dolní Němčí na Uherskohradišťsku. Choć produkcja znacznie podrożeje, znane na świecie buty szybciej będą lądować na sklepowych półkach.

bata2

Mało brakowało a jeszcze cztery lata temu firma Baťa mogła zamknąć ostatnią swą europejską fabrykę. Teraz się okazało, że mała fabryczka w Dolním Němčí ma przed sobą świetlaną przyszłość. To właśnie w tej miejscowości będzie produkowane obuwie znanej czeskiej firmy.

Zespół 140 obecnie zatrudnionych pracowników, zostanie zasilony przez kolejne dziesiątki szewców. Docelowo w przeciągu kilku lat w morawskiej miejscowości ma powstawać do miliona par butów rocznie. Poprzednio takie ilości butów wspomniana fabryka wypuszczała czterdzieści lat temu.

Wiadomo, że koszt produkcji wzrośnie, ale dzięki przeprowadzce nasze buty szybciej będą docierać do klientów – powiedział František Bělíček z firmy Baťa. Podobne rozwiązania wprowadzili już na przykład Niemcy.

Pracowników do swej fabryki firma poszukuje już teraz. Niestety, jak się okazuje, znalezienie dobrego szewca graniczy z cudem. Potwierdzają to również inny przedsiębiorcy. Przyczyną jest brak tego typu profili w szkołach technicznych oraz to, że ludzie odzwyczaili się od pracy rękoma. W dzisiejszych czasach większość ludzkiej pracy wykonują maszyny.

Firma Baťa przeżywa najazd osób chcących pracować przy produkcji butów. Niestety kandydaci bardzo często nie nadają się do tego typu pracy. Szefowie tłumaczą, że choć przeprowadzają szkolenia i kursy, pracownicy nie radzą sobie przy pracach manualnych.

Na chwilę obecną brak kadry pracowniczej to największe zmartwienie firmy. Nowe maszyny za miliony koron już przyjechały, wyznaczono teren pod rozbudowę fabryki – brakuje jedynie specjalistów. Tych firma Baťa potrzebować będzie już od marca.

Jeśli buty to Twoja pasja, zgłoś się do Baťy!

bata

Jedna myśl na temat “Baťa przenosi fabrykę z Chin na Morawy

  1. to bedzie koniec tej firmy.. Wszystko za co biora sie czesi jest gówniane..Juz lepiej zeby robili to chinczycy, moze i trzeba im wiecej placic ale nie sa takimi partaczami jak czesi

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: