CSA zwolnią jedną trzecią pracowników

Czeskie linie lotnicze Czech Airlines (CSA) zapowiedziały w środę zwolnienie ponad jednej trzeciej pracowników. Jako powód podano znaczący spadek liczby pasażerów z Rosji i innych dawnych krajów ZSRR na skutek kryzysu na Ukrainie.

csa-plane

Zwolnienia zostaną przeprowadzone w grudniu br. i styczniu 2015 r. Obejmą 315 z 871 (36 proc.) zatrudnionych przez przewoźnika osób, w tym 77 pilotów, 172 stewardessy i 66 pracowników administracyjnych – przekazał rzecznik CSA Daniel Szabik.

Pracownicy nieobjęci redukcją etatów muszą się liczyć z obniżeniem wynagrodzeń. Ponadto firma zamierza sprzedać sześć Airbusów A-320, których posiadanie w obecnej sytuacji jest dla niej nieopłacalne.

„Odnotowaliśmy znaczący spadek pasażerów z Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego w związku z kryzysem ukraińskim” – podkreślił Szabik.

Premier Czech Bohuslav Sobotka wyraził w środę zaniepokojenie planami CSA.

Związek zawodowy personelu pokładowego (OOPL) oświadczył, że „niczym nieuzasadnione masowe zwolnienia oraz radykalne zmiany w wynagrodzeniach będą powodem do ogłoszenia gotowości strajkowej”. Związek czeskich pilotów (CZAPLA) przekazał, że „nie zgadza się” z planami dyrekcji CSA, ale z ogłoszeniem stanowiska wstrzymał się do czwartku.

W 2013 r. CSA odnotowały straty w wysokości 922 mln koron (ok. 35,5 mln euro) przy zysku 13,3 mld koron (ok. 483,5 mln euro). To najgorszy wynik finansowy czeskiego przewoźnika od 2009 r.

W ubiegłym roku rząd sprzedał 44 proc. akcji CSA koreańskim liniom lotniczym Korean Air, aby ratować deficytowego czeskiego przewoźnika przed niewypłacalnością. Kolejne 34 proc. udziałów wykupiły następnie prywatne czeskie linie lotnicze Travel Servis. Państwo zachowało mniejszościowy pakiet.(PAP)

Jedna myśl na temat “CSA zwolnią jedną trzecią pracowników

  1. Nigdy bym sie nie spodziewal, ze tak duza korporacja bedzie ymuszona zwolnic az tylu pracownikow. W dzisiejszych czasach to juz nie mozna byc pewnym zadnej pracy i niestety trzeba byc przygotowanym na to, ze w kazdej chwili trzeba bedzie zmienic dotychczasowa prace.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: