„Czescy ekspresjoniści”- książka dla wymagających Czechofili i znawców literatury

Zbiorem felietonów o czeskich ekspresjonistach, którzy nie dość, że zapisali się w dziejach nie tylko światowej literatury, to jeszcze byli dla naszego ukochanego Hrabala wzorem do naśladowania, rozpoczynam swoje polecenia na tegoroczne prezenty pod choinkę.

W przypadku tej pozycji mamy do czynienia z drukiem, który zachwyca pod wieloma względami. Zaczynając od minimalistycznej okładki z obrazem Jiřího Kolářa, po treść, która mimo, że dotyczy mało znanych postaci

Przedmowę do polskiego wydania napisał mój ulubiony tłumacz czeskiej literatury, pan Andrzej S. Jagodziński,  zachęcając do lektury słowami: „Eseje znakomitego erudyty Jindřicha Chalupeckiego stanowią najlepszą zachętę ku temu, aby ich poznać. Zachwycają bowiem precyzją analiz i błyskotliwością interpretacji. W dodatku czyta się je niczym przysłowiowy kryminał, bo jak w klasycznej powieści detektywistycznej stopniowo odkrywają tajemnice i do końca trzymają w napięciu.”

Po zapoznaniu się z książką może nie zgodzę się z tezą, że czyta się tę pozycję jak kryminał, bo oczywiście temat jest dość odległy od książek typowo rozrywkowych, jednak jest to duża przyjemność intelektualna. Przyznam, że nie znałam do tej pory twórczości trzech z czterech opisywanych tu literatów, tzn. Richarda Weimera, Ladislava Klimy i Jakuba Demla, (czwartym jest Jaroslav Hašek), ale faktycznie, to jak o nich samych i dziełach, jakie stworzyli, pisze Chalupecki, sprawiło, że zaczęłam szukać ich książek.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, że można napisać książkę literaturoznawczą w tak ciekawy sposób. Myślę, że może to być doskonały prezent również dla osób, które nie kochają Czech, jak my, ale doceniają dobrą lekturę o ciekawych artystach.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria,

Autor: Dorota Chmielewska

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: