Powstała z męskiej ambicji i strachu przed żoną. – Jesteś dyrektorem? To w końcu zrób z tym coś! – krzyczała pani Jakubowa Radowa, która by posłodzić filiżankę herbaty, tłukła młotkiem nieforemne bryły cukru. Pan Jakub Rad bał się krzyku żony, bał się młotka do cukru, a i męska, dyrektorska ambicja została urażona. Był w końcu dyrektorem cukrowni w Dačicach. Więc wymyślił kostkę cukru. Przyniósł żonie pudełko z 35, białymi i różowymi kostkami, a potem wynalazek opatentował, żył długo i bogato.
Poza tym teolog Prokop Diviš wymyślił pierwszy piorunochron. A słowo robot wymyślił w 1920 roku czeski pisarz Karel Čapek, przekształcając wyraz „robota”, czyli „ciężka praca”.
EDIT:
słowo robot spopularyzował Karel swoją sztuką „RUR”, ale wymyślił brat Josef, malarz.
A w grudniu zeszłego roku w Brnie powstał Żel, który ułatwi zrastanie kości.
Żel może zastąpić gips w leczeniu złamań kości. Naukowcy z Wyższej Szkoły Technicznej w Brnie w Czechach opracowali technologię, która pozwoli na zlepianie kości złamanych rąk lub nóg.
Hydrożel – bo tak nazywają naukowcy swój wynalazek, będzie wstrzykiwany w miejsce złamanych kości. W ciągu zaledwie kilku sekund stwardnieje i unieruchomi miejsce złamania na tyle, że nie będzie potrzeby stosowania gipsowego opatrunku. Hydrożel nie będzie mieć skutków ubocznych. Ponadto wynalazcy z Brna twierdzą, że w połączeniu z proteinami i środkami przeciwbólowymi złagodzi w znaczący sposób ból i jednocześnie przyśpieszy zrastanie kości.
Wierzą też, że pacjent po bezinwazyjnym zastosowaniu hydrożelu będzie mógł opuścić szpital niemal natychmiast. Nowy wynalazek będzie teraz testowany na zwierzętach, co potrwa 5 lat. W pierwszych dniach nowego roku zostanie zgłoszony w Czeskim Urzędzie Patentowym.
W Czechach powstało także genetyczne prawo Mendla oraz odkryto cztery grupy krwi.